W oczekiwaniu na FED
W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy mało spotykane szybkie odbicie w kształcie litery V. Było tyko kwestią czasu, gdy wysokie poziomy wykupienia skłonią inwestorów do częściowej choćby realizacji zysków. Po piątkowym zatrzymaniu wczoraj mieliśmy do czynienia z wysokim otwarciem i podążaniem indeksów przez większość dnia na południe, choć przyznać trzeba, że skala obrotu nie powaliła na kolana.
17.09.2013 17:51
Warto jednak zwrócić uwagę na relatywną słabość naszego parkietu względem otoczenia. Dziś z rana indeksy zwiedzały jeszcze rejony wczorajszych minimów, ale z braku większej podaży zaczęły nieznacznie powoli się unosić. Sygnałem do tego najpewniej był zdecydowanie lepszy odczyt indeksu ZEW w Niemczech. Chęć do odrabiania wczorajszych strat wzmocniły amerykańskie dane o inflacji bazowej i otwarcie tamtejszych giełd, które kontynuowały wzrost, znajdując się jeszcze przed decyzją FED-u tuż pod sierpniowymi szczytami. Ostatecznie przy obrotach jeszcze niższych niż wczoraj główne indeksy WIG i WIG20 zamknęły się na symbolicznym plusie odpowiednio 1,06% i 0,45%.
Spośród spółek z WIG-u 20 na wyróżnienie zasługują Kernel (5,03%), BZ WBK (+4,21%), Synthos (+3,20%), GTC (+3,14%), i Bank Handlowy (3,04%). Spółkami, które miały problemy ze wzrostem, były PGE (+0,18%), Telekomunikacja Polska (-0,13%) i Bogdanka (-0,46%), dla której kolejny broker obniżył cenę docelową. Walory PKO BP (+0,30%) po odcięciu dywidendy nie zachwyciły niczym poza najwyższym obrotem na giełdzie.
Indeksy szerokiego rynku zanotowały również wzrosty – mWIG40 o 0,67%, a sWIG80 o 0,63%. W gronie spółek z tego segmentu większe wzrosty można było zaobserwować na spółkach tzw. groszowych Mediatelu (+36,59%), po informacji o wycofaniu przez spółkę wniosku o ogłoszenie upadłości po objęciu przez Hawe akcji nowej emisji, Jupiterze (+29,79%), KCI (+27,91%),EFH (+22,81%) i Dreweksie (+16,00%). Na przeciwnym biegunie do najbardziej spadających należały Mostostal Export (-13,67%), Cognor (-3,94%), któremu po wczorajszych wzrostach pozostało jedynie wspomnienie, ZE PAK (-3,02%) i Rovese (-3,33%).
Po wczorajszej dość wymownej sesji, którą uznać by można za sygnał do korekty, dziś próbowaliśmy odrabiać te straty. Oba dni nie obfitowały jednak w obroty, co trzeba by uznać za pozytyw, jeśli zakładamy, że jest to tylko korekta wcześniejszych wzrostów. Analizując wykres, w razie dalszej jej kontynuacji silniejszymi wsparciami dla WIG-u mogą być okolice 48200 pkt, a dla WIG-u20 – strefa 2303-2310 pkt. Jednocześnie w bieżącym tygodniu czeka nas jeszcze kilka wydarzeń. Już jutro dowiemy się o kształcie dalszej polityki monetarnej Rezerwy Federalnej w USA, czy i jak mocno zostanie ograniczony program QE3 w najbliższym czasie oraz czy i o ile zostanie skorygowana stopa bezrobocia, przy której komitet będzie skłonny rozpocząć podwyżki stóp procentowych. Warto zwrócić uwagę, że w przeddzień tej informacji indeks S&P znajduje tuż pod ostatnim szczytem Swego rodzaju niepewnością na rodzimym podwórku może być również piątkowe wygaśniecie wrześniowych serii instrumentów pochodnych, a także start w przyszłym tygodniu
nowego indeksu WIG30.
Osobiście uważam, że po ostatnich silnych zwyżkach istnieje potencjał do realizacji zysków, a ewentualne cele, które wyżej wskazałem, mogą być tej realizacji kresem.
Jacek Siera
makler DM BZ WBK S.A.
| Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |