Trwa ładowanie...

W oczekiwaniu na impuls

Przebieg środowych notowań przypominał schemat obserwowany od początku tygodnia, kiedy to rynek w Warszawie poruszał się w stosunkowo wąskim zakresie pod oporami technicznymi, broniąc się jednocześnie przed korektą.

W oczekiwaniu na impulsŹródło: WP.PL
d19xb11
d19xb11

Tym razem jednak pewną różnicę stanowiła nasza relatywna siła wobec zachodnioeuropejskich parkietów. Podczas gdy podaż zdominowała czołowe europejskie rynki, to nad Wisłą popyt skutecznie wyprowadził poranny atak, powstrzymując przecenę, a następnie podnosząc WIG oraz WIG20 na dodatnią stronę skali. Główna w tym zasługa arbitrażystów zarzucających rynek koszykami zleceń kupna skutecznie podbijającymi wyceny większości blue chipów. Zwyżce pomagały opublikowane lepsze od oczekiwań dane dotyczące czerwcowej produkcji przemysłowej w Polsce, której dynamika wyniosła 3% r/r. Po południu obserwowane tendencje się nieco zmieniły, gdy słabsze dane z amerykańskiego rynku nieruchomości i publikacja treści wystąpienia B. Bernankego, osłabiły rodzimy parkiet wzmacniając jednocześnie czołowe europejskie parkiety. Skromne wzrosty na starcie sesji za oceanem nie zmieniły już do końca handlu w Warszawie układu sił. Ostatecznie WIG oraz WIG20 zyskały zgodnie po 0,29 procent przy wzroście obrotów do prawie 900 milionów
złotych.

Z pozytywnym zachowaniem większości spółek z WIG20 kontrastowała przede wszystkim kiepska postawa akcji KGHM-u (-2,65%), który po kilku lepszych sesjach tracił dzisiaj wyraźnie drugą sesję z rzędu, w czym wspierał go spadek cen miedzi. Negatywna postawa miedziowego giganta nie zniechęciła na szczęście kupujących akcje PGE (2,8%), BRE Banku (4,1%), Handlowego (3%), BZWBK (2%), TPSA (1,2%) oraz mających mniejsze znaczenie dla indeksów GTC (4,2%). Z presją podażową przez większość dnia zmagały się akcje Eurocashu (-2,3%) oraz Lotosu (-0,9%).

W gronie spółek o nieco mniejszej kapitalizacji pozytywnie wyróżniały się papiery Millennium (4,3%), zaś w gronie najmniejszych Duda (6%), Rafako (5,3%), Rovese (5%) oraz Sanok (6%). Z kolei nieprzyjemną niespodziankę sprawił dzisiaj Mediatel, który po tym jak poinformował o złożeniu wniosku o upadłość układową, runął 65 procent. Nerwowo było również w przypadku spółek budowlanych, gdzie obok spadających akcji Mostostalu Warszawa (-1,5%) znalazły się walory PBG (-8%), reagując w ten sposób na informacje o opuszczeniu akcjonariatu przez największe na rynku OFE.

Widoczne od początku tygodnia wyczekiwanie naszego parkietu na bardziej czytelne impulsy z zagranicy w postaci reakcji na dzisiejsze wystąpienie szefa FED-u przed Kongresem spowodowało, że jak dotychczas tydzień nie dostarczył nam specjalnych rozstrzygnięć, a przez to emocji. Sytuacja techniczna głównych indeksów nie uległa zmianie, gdyż wciąż próbują one zmagać się z najbliższymi oporami technicznymi. Ewentualny impuls popytowy jest w stanie pomóc przebić te najbliższe zapory, jednak to jakość tej zwyżki, czyli przede wszystkim wielkość wolumenu zdeterminuje jego trwałość. Niestety biorąc pod uwagę ciążący nad rynkiem problem OFE, trudno obecnie znaleźć argumenty za trwalszym ruchem wzrostowym w obrębie największych spółek. Dlatego najbardziej racjonalnym założeniem jest oczekiwanie dalszego utrzymywania się relatywnej słabości przesiąkniętego strachem zagranicy WIG20 w stosunku do segmentu akcji małych i średnich spółek.

d19xb11

Pozostaje mieć przynajmniej nadzieję, że w akcjach spółek będących w posiadaniu inwestorów zagranicznych zdyskontowane zostały plany nowelizacji tegorocznego budżetu, który wbrew opinii wielu ekonomistów został skonstruowany z pijarowskim optymizmem.

Paweł Kubiak

makler DM BZ WBK S.A.

| Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d19xb11
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19xb11