W oczekiwaniu na plan rekapitalizacji banków

Wtorkowa sesja przyniosła lekkie schłodzenie nastrojów. Rynki oczekiwały w napięciu na wynik głosowania w Słowacki. Okazało się, że Słowacy odrzucili zwiększenie uprawnień Europejskiego Fundusz Stabilizacji Finansowej, które połączone było z wotum zaufania dla rząd Ivety Radicovej.

12.10.2011 10:54

Oczekuje się jednak, że odwołany rząd doprowadzi do ratyfikacji przepisów do czasu wyłonienia się nowej administracji (najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu). Nastrojów nie poprawiło również otwarcie sezonu wyników kwartalnych, gdzie Alcoa poinformowało o niższych od oczekiwań wynikach, a także obcięcie przez agencję Fitch ratingów sześciu hiszpańskich banków.

Pozytywną informacją było zaś oświadczenie inspektorów z KE, MFW i ECB, że Grecja najprawdopodobniej na początku listopada otrzyma kolejną transzę pomocy finansowej. W komunikacie możemy przeczytać, że sukces programu będzie zależał od adekwatnego zaangażowanie zarówno ze strony sektora prywatnego, jak i sektora publicznego. Co więcej szef Komisji Europejskiej zapowiedział, że dzisiaj przedstawi plan pomocy dla sektora bankowego.

Na rynku walutowym dolar amerykański pozostaje pod presją sprzedających. Euro znajduje się blisko maksimów lokalnych. Podczas środowej sesji parze EURUSD nie udało się sforsować oporu w rejonie 1,37 i najprawdopodobniej dzisiaj znów zostanie podjęta taka próba. Wyjście powyżej ostatnich maksimów otworzyłoby drogę do dalszych wzrostów. Na rynku krajowym utrzymuje się lepszy sentyment do złotego. W centrum uwagi pozostaje publikacji notatek z ostatniego posiedzenia FOMC, który ujawni szanse na dalsze ilościowe luzowanie polityki pieniężnej w USA. Ponadto z ważniejszych danych mamy jeszcze produkcję przemysłową w strefie euro.

EURPLN
Eurozłoty ma trudności z pokonaniem wsparcia w rejonie 4,30, jednak w przypadku podtrzymania apetytu na ryzyko ostatecznie poziom ten powinno się udać sforsować. Najbliższy opór w postaci linii poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych przebiega w rejonie 4,34. Utrzymuje się dobry, powyborczy sentyment do złotego, co może zachęcać do kupna PLN w krótkim terminie.
EURUSD
Eurodolar skutecznie sforsował opór w rejonie 1,3700 co sprzyja kontynuacji wzrostów rejon 1,3860, gdzie opór wyznacza 50% zniesienie całości ostatniej fali spadkowej. Chwilowe zatrzymanie może nastąpić jednak wcześniej, w okolicy 1,38 gdzie opór wyznacza górne ograniczenie kanału wzrostowego. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 1,3650.
GBPUSD
GBPUSD zbliża się w okolice oporu na poziomie 1,5700. Dzisiaj nastąpi trzecia, najprawdopodobniej skuteczne próba przełamanie tego poziomu, co będzie symptomem do kontynuacji wzrostów w rejon 1,5780, gdzie opór wyznacza zniesienie 38,2% całości ostatnich spadków. Silne wsparcie wyznacza poziom 1,5540.
AUDUSD
Dzisiaj w nocy poznamy dane z australijskiego rynku pracy. W oczekiwaniu na te publikacje AUD zyskuje na wartości. Para AUDUSD pozostaje w kanale spadkowym, jednak sukcesywnie notowanie zbliżają się w okolice górnego ograniczenia, które wyznacza silny opór w rejonie 1,0250. Aktualnym wsparciem pozostaje rejon 0,9960.
Autor: Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)