W oczekiwaniu na posiedzenia banków centralnych
Podczas czwartkowej sesji o stopach procentowych będzie decydował zarówno Bank Anglii, jak i Europejski Bank Centralny. W przypadku BoE oczekuje się, że parametry polityki pieniężnej pozostaną na niezmienionym poziomie, co nie powinno mieć wpływu na notowania funta.
04.12.2014 | aktual.: 04.12.2014 11:56
Z zapisków z ostatniego posiedzenia banku wynika bowiem, że tylko dwóch członków głosowało za podwyżką stóp procentowych podczas gdy pozostałych siedmiu było za utrzymaniem kosztu pieniądza na niezmienionym poziomie. Większej zmienności na rynkach oczekuje się natomiast w związku z drugim posiedzeniem, a w szczególności z konferencją prasową Mario Draghi’ego. Konsensus rynkowy zakłada, że ECB nie wykona ruchu na stopach procentowych. Większość analityków uważa także, że nie zostanie podjęta dzisiaj decyzja o dalszym luzowaniu polityki monetarnej. Już wcześniej prezes ECB sygnalizował, że będzie chciał poczekać na wynik grudniowej aukcji nisko oprocentowanych pożyczek TLTRO zanim podejmie kolejne kroki mające na celu pobudzenie gospodarki i ustabilizowanie oczekiwań inflacyjnych w długim terminie. W związku z tym istnieje ryzyko, że tylko gołębia retoryka tym razem nie spełni oczekiwań rynku, co mogłoby się przełożyć na odreagowanie na euro. Należy jednak pamiętać, że pozostajemy w silnym trendzie spadkowym,
więc wszelkie korekty powinny mieć krótkotrwały charakter.
Grudniowa Beżowa Księga Fed potwierdziła, że gospodarka amerykańska znajduje się w fazie wzrostu. Zaobserwowano wzrost zatrudnienia i wydatków konsumentów w większości okręgów. Dodatkowo podczas swojego wczorajszego wystąpienia Charles Plosser z oddziału Filadelfia Fed powiedział, że obserwowane spowolnienie gospodarcze w Europie, Chinach i Japonii powinno mieć ograniczony wpływ na amerykańską gospodarkę. Plosser zwracał także uwagę, że nierozważnym krokiem byłoby zbyt długie zwlekanie z podwyżką stóp w sytuacji kiedy inflacja jest blisko celu a kondycja rynku pracy pozostaje dobra, gdyż mogłoby to skutkować w przyszłości szybszym niż planowano zacieśnianiem polityki monetarnej.
Decyzją Rady Polityki Pieniężnej główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 2,0%. Ponadto Rada zapowiedziała możliwość dalszych obniżek stóp procentowych w sytuacji, gdyby zaczęły napływać niepokojące sygnały z polskiej gospodarki. Złoty istotnie zyskał na wartości w tym tygodniu. O stopach procentowych decydował również w dniu wczorajszym Bank Kanady, utrzymując główną z nich na poziomie 1,0%. Dolar kanadyjski zyskał jednak na wartości, gdyż informację płynące z komunikatu po decyzji były dość optymistyczne. Analitycy oczekują, że zwrot w polityce monetarnej BoC nastąpi w 2015 roku.
EURUSD
Eurodolar pozostaje w silnym trendzie spadkowym. Na wykresie tygodniowym notowania są coraz bliżej dolnego ograniczenia szerszego zakresu wahań. Linia poprowadzona po minimach lokalnych w skali W1 wyznacza obecnie silne wsparcie w rejonie 1,2220. W średnim terminie należy oczekiwać osuwania się notowań EURUSD właśnie w tym kierunku. Najbliższy opór wyznaczają okolice 1,2360.
[ EURUSD
]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )
EURGBP
EURGBP kontynuuje spadki, do czego symptomem stało się zejście poniżej 100-okresowej średniej EMA na wykresie w skali H4 oraz przełamanie wsparcia w rejonie 0,79. Z technicznego punktu widzenia spadki powinny być kontynuowane w okolice wsparcia na poziomie 0,7820, które wyznacza linia poprowadzona po minimach lokalnych na wykresie w interwale 4H stanowiąca dolne ograniczenie szerszego zakresu wahań.
[ EURGBP
]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,GBP,notowania-waluty-online-waluta.html )
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A.
| Materiał został przygotowany z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji, ale ani autor, ani Noble Securities S.A. (NS) nie gwarantują jego kompletności i dokładności. Materiał nie został sporządzony zgodnie z wymogami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji, stanowiących rekomendacje, dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów, lub wystawców (Dz.U. Nr 206, poz. 1715). Nie stanowi rekomendacji w rozumieniu tego Rozporządzenia, nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym, lub jako podstawa do podejmowania działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji i nie są to opinie czy prognozy NS. NS ani osoby zatrudnione przez
NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania, lub zaniechania osób, lub podmiotów, korzystających z opracowania, ani za działania, lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawienia się inwestora na ryzyko poniesienia straty, a w szczególności transakcje w zakresie kontraktów na różnice kursowe (CFD) sa ryzykowne, ponieważ inwestor może stracić więcej niż początkowy depozyt zabezpieczający. |
| --- |