W oczekiwaniu na posiedzenie ECB

Wydarzeniem wczorajszego dnia była niewątpliwie publikacja protokołu z marcowego posiedzenia FOMC, która przyczyniła się do silniejszych ruchów na rynkach finansowych. Na rynku walutowym nastąpiło silne umocnienie waluty amerykańskiej na skutek znikomych szans na dalsze luzowanie polityki pieniężnej.

04.04.2012 | aktual.: 04.04.2012 13:36

Członkowie FOMC dostrzegli lepsze perspektywy amerykańskiej gospodarki do czego przyczyniły się publikowane w ostatnim czasie dobre dane. Stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie i jednocześnie szanse na szybka podwyżkę stóp zostały oddalone w czasie jako, że Fed podtrzymał wcześniejsze zobowiązanie, że ultra niskie stopy procentowe zostaną utrzymane do końca 2014roku. EURUSD silnie zniżkował z okolic 1,3340 w rejon 1,3215. Para wyłamała się dołem z kanału wzrostowego i oddaliła dość istotnie od 100-okresowej średniej na wykresie miesięcznym, która w średnim terminie wyznacza silny opór w rejonie 1,3390. Techniczny obraz na parze EURUSD sprzyja kontynuacji spadków. Mając to na uwadze rynek będzie bardzo wyczulony na publikowane w dniu dzisiejszym dane z amerykańskiego rynku pracy – raport ADP. Konsensus rynkowy zakłada wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym w marcu o 200tys. Odczyt zgodny bądź wyższy od oczekiwań powinien sprzyjać umocnieniu waluty amerykańskiej. Dzisiaj w centrum
zainteresowanie pozostaje posiedzenie ECB, które wyjątkowo zostało przesunięte na dzień dzisiejszy. Nie należy się spodziewać zmian parametrów polityki monetarnej. Dla rynku najistotniejsza będzie ocena perspektyw gospodarczych dla strefy euro oraz to czy w jakikolwiek sposób Draghi zasygnalizuje możliwość luzowania polityki monetarnej, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Na rynku krajowym inwestorzy oczekują na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Analitycy oczekują, iż Rada nie zmieni kosztu kredytu na marcowym posiedzeniu, pozostawiając główną stopę procentową na poziomie 4,5%. Utrzymująca się jednak dość jastrzębia retoryka wśród członków Rady może skutkować złożeniem wniosku o podwyżkę stopy o 25pb, co powinno ograniczyć dalszą deprecjację złotego. Należy zauważyć, iż pomimo silnego ruchu na głównych rynkach w dniu wczorajszym, osłabienie złotego nie było zbyt duże. Czynnikiem ryzyka dla PLN pozostaje w dalszym ciągu otoczenie zewnętrzne.

EURPLN
Eurozłoty pozostaje w szerszym zakresie wahań, którego górne ograniczenie wyznacza istotna strefę oporu w rejonie 4,17-4,18. Notowania EURPLN pozostają dość stabilne w oczekiwaniu na komunikat RPP. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 4,12-4,1250.
EURUSD
Impulsem do silnego umocnienia dolara względem euro był komunikat FOMC. Para EURUSD istotnie oddaliła się od oporu w rejonie 1,3380-1,3390, a techniczny obraz rynku sprzyja kontynuacji spadków. Najbliższe wsparcie w postaci zniesienia 61,8% całości wzrostów z okolic 1,3005 znajduje się na poziomie 1,3157, a ewentualne przełamanie tego poziomu otworzy furtkę do dalszej przeceny euro do 1,3120 USD.

GBPUSD
Silna aprecjacja dolara pogłębiła spadki na GBPUSD. Przełamana została linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych, co może przełożyć się na ruch na funtdolarze w rejon 1,5832, gdzie wsparcie wyznacza połowa zniesienia całości fali wzrostowej z okolic 1,5600. Najbliższy opór znajduje się w rejonie 1,5920.
AUDUSD
Notowania AUDUSD zmierzają w rejon dolnego ograniczenia kanału spadkowego na wykresie 4h, które wyznacza wsparcie w rejonie 1,0200. Oczekiwania na obniżkę stóp procentowych w Australii, a także nikłe szanse na kolejną rundę ilościowego luzowania polityki monetarnej w USA będą sprzyjać spadkom na tej parze. Najbliższym oporem pozostają okolice 1,03.
Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl

frankwalutyzłoty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)