Trwa ładowanie...
d1lkduh
01-04-2011 11:24

W oczekiwaniu na raport z rynku pracy

Ostatni dzień pierwszego kwartału 2011 roku przyniósł lekkie pogorszenie nastrojów na rynkach akcji. Europejskie indeksy akcji zakończyły dzień na minusie co było spowodowane niepokojem o wyniki stres testów irlandzkich banków.

d1lkduh
d1lkduh

Ostatni dzień pierwszego kwartału 2011 roku przyniósł lekkie pogorszenie nastrojów na rynkach akcji. Europejskie indeksy akcji zakończyły dzień na minusie co było spowodowane niepokojem o wyniki stres testów irlandzkich banków.

Ponadto sprzedaż detaliczna w Niemczech niespodziewanie spadła o 0,3% w lutym w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu. Jeśli chodzi natomiast o amerykańskie indeksy akcji, to wartości zamknięcia były mieszane.

Na rynku walutowym pomimo publikacji irlandzkich stres testów waluta europejska kontynuowała aprecjację. Eurodolar wybił się górą z formacji trójkąta i kontynuował wzrosty w okolice powyżej poziomu 1,4200.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia na rynkach będzie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. W oczekiwaniu na te najważniejsze dane w miesiącu dolar zyskuje na wartości. Z raportu ADP dowiedzieliśmy się, ze w sektorze prywatnym USA przybyło 201tys. miejsc pracy. Z kolei konsensus rynkowy odnośnie danych NFP ukształtował się na poziomie 190tys.

d1lkduh

Rynek oczekuje również, że stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 8,9%. Dobre dane z realnej gospodarki mogą w końcu skłonić FED do zaostrzenia retoryki i tym samym zapoczątkować odwrócenie trendu na walucie amerykańskiej. Z technicznego punktu widzenia pierwszym symptomem do realizacji takiego scenariusza było by przełamanie linii trendu spadkowego na dolarze. Z drugiej strony słabszy odczyt może zwrócić uwagę rynku w stronę zbliżającego się posiedzenia ECB, na którym może dość do zaostrzenia polityki monetarnej.

EURPLN
Krajowa waluta będzie dziś szczególnie wrażliwa na sytuację na rynkach globalnych, co będzie miało związek z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Od początku dzisiejszej sesji złoty pozostaje nieco słabszy. Obecnie notowania EURPLN zbliżają się do oporu w postaci zniesienia 38,2% całości fali spadkowej z poziomu 4,1191. Przełamanie tego poziomu może przynieść dalsze osłabienie PLN w rejon 4,05, gdzie znajduje się kolejny opór. Wsparciem pozostają okolice 3,9830.
EURUSD
Dzisiejsze odczyty indeksów PMI dla przemysłu dla strefy euro i Niemiec nie odbiegały od oczekiwań analityków. Notowania eurodolara zachowują się dość stabilnie w oczekiwaniu na dane NFP. Wczorajsza aprecjacja EUR doprowadziła kurs eurodolara tuż poniżej marcowego maksimum na poziomie 1,4248, po czym nastąpiło odreagowanie. Jak na razie pozostajemy powyżej linii trendu wzrostowego. Kluczowa dla dalszych notowań EURUSD w średnim terminie może okazać się publikacja dany z rynku pracy w USA.

GBPUSD
GBPUSD powrócił do szerszego zakresu wahań, bo nieznacznym naruszeniu dolnego ograniczenia zakresu konsolidacji. Jak na razie dwie formacje młotka na wykresie dziennym w rejonie 1,60 bronią trendu wzrostowego na tej parze. Opublikowane w dniu dzisiejszym słabsze dane na temat indeksu PMI dla przemysłu w lutym przyczyniły się do powrotu notowań funtdolara poniżej 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym. Ponowne wyjście powyżej najbliższego oporu w okolicy 1,6080 powinno przyczynić się do dalszej aprecjacji GBP, pod warunkiem, że opublikowane dane z USA nie zmienią sytuacji technicznej na wykresie. Opór w postaci zniesienia 50% fib ostatniej fali spadkowej znajduje się na poziomie 1,6168.
USDJPY
Pierwszy kwartał 2011 roku przyniósł historyczne minima i zwrot na USDJPY. Wszystko wskazuje na to, że pierwszy dzień drugiego kwartału przyniesie kontynuację ruchu wzrostowego na tej parze. Dolarjen przełamał opór wynikający z linii poprowadzonej po tegorocznych maksimach lokalnych. Notowania obecnie oscylują w rejonie 200-okresowej średniej na wykresie w skali dziennej i tuż powyżej zniesienia 38,2% Fibo całości fali spadkowej z poziomu 95,12. Większej zmienności na tej parze możemy spodziewać się po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy.
Anna Wrzesińska
IDM SA

d1lkduh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lkduh