Trwa ładowanie...
dm2nts9
04-10-2011 10:46

W oczekiwaniu na wystąpienia Tricheta i Bernanke

Początek czwartego kwartału charakteryzował się nerwowością. Po tym, jak Grecja przyznała , że nie spełni swych celów w zakresie redukcji deficytu budżetowego powróciły obawy o jej niewypłacalność . Kontrolowane bankructwo Grecji wydaje się nieuniknioną kwestią. Tym samym dominuje niepewność związana z jego skutkami dla globalnego wzrostu gospodarczego i europejskich banków.

dm2nts9
dm2nts9

Klimat gospodarczy i finansowy ulega pogorszeniu. Kiepskie dane napływają ze strefy euro. Wczorajszy odczyt indeksu PMI ze strefy euro wskazuje na dekoniunkturę w przemyśle. Lepsza okazała się natomiast publikacja wskaźnika kondycji przemysłu w USA, który nieoczekiwanie wzrósł we wrześniu do poziomu 51,6pkt. To nie zdołało jednak poprawić kiepskich nastrojów utrzymujących się od na europejskich i amerykańskich parkietach. Zgodnie z oczekiwaniami bank centralny Australii pozostawił główną stopę procentowa na poziomie 4,75%. Komunikat towarzyszący decyzji był jednak gołębi. RBA przyznał, że widzi możliwość poluzowanie polityki monetarnej w przypadku, gdy zmniejszy się ryzyko zagrożenia inflacją. Kurs dolara australijskiego zareagował osłabieniem. Para AUDUSD znalazła się na nowych tegorocznych minimach, a techniczny obraz rynku wskazuje obecnie na możliwość dalszych spadków, po tym, jak przełamana została linia trendu wzrostowego. Co więcej utrzymuje się pozytywny sentyment do waluty amerykańskiej, która
najbardziej korzysta na całej atmosferze niepokoju związanej z problemami Europy, a także pogarszającymi się perspektywami dla gospodarki światowej.

Wydarzeniem dnia dzisiejszego będą wystąpienia Tricheta i Bernanke. Prezes ECB, kończący w tym roku swoją kadencję, będzie przemawiał przed europejskim parlamentem w Brukseli, natomiast szef Fed wystąpi w Waszyngtonie. Dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Rynek nie oczekuje obecnie zmian w polityce monetarnej- stopy procentowe powinny pozostać na niezmienionym poziomie. Niepokojące jest jednak osłabienie w polskim sektorze przemysłowym. Po raz kolejny z rzędu we wrześniu spadł indeks PMI dla przemysłu. Pocieszające jest to, iż wskaźnik utrzymuje się wciąż powyżej 50pkt., co świadczy o koniunkturze w sektorze. NBP po raz trzeci z rzędu w krótkim okresie czasu interweniował na rynku w celu obrony kursu złotego, jednak dzisiaj znowu PLN znajduje się pod presją sprzedających.

EURPLN
Wczorajsza interwencja NBP umocniła złotego, jednak nie zmienia to globalnego słabego sentyment do naszej waluty. Jest jednak szansa, że do czasu wyborów kurs będzie trochę bardziej stabilny, co pozwoliłoby utrzymać się kursowi EURPLN poniżej oporu w rejonie 4,44-4,46. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 4,3800.

EURUSD
Euro w coraz większym tempie traci na wartości. Wczorajsze wsparcie na poziomie 1,33 zostało z łatwością pokonane, co otworzyło drogę do dalszych spadków na EURUSD w rejon 1,3165, gdzie wsparcie wyznaczała projekcja 161,8% całości korekcyjnego ruchu wzrostowego z końca września tego roku. Tym samym fatalny sentyment do euro może przyczynić się do dalszych zniżek, nawet w rejon 1,3040. Najbliższym oporem pozostają okolice 1,3280.

dm2nts9

GBPUSD
GBPUSD pozostaje w silnym trendzie spadkowym, a wszelkie korekty mają ograniczony charakter. Obecnie para zmierza w rejon wrześniowych minimów na poziomie 1,5326. Linia TenKan wyznacza opór na wykresie 4h tuż poniżej 1,5490.

AUDUSD
ADUSD znajduje się poniżej linii trendu wzrostowego oraz 100-okresowej średniej na wykresie tygodniowym, co świadczy o zmianie trendu. Perspektywy niższego koszt pieniądza w najbliższych miesiąca dodatkowo będą ciążyły walucie australijskiej. Spodziewać się należy spadków w rejon 0,9165, gdzie mamy silne geometryczne wsparcie w postaci 38,2% zniesienia całości fali wzrostowej kształtującej się od końca 2008r.

Autor: Anna Wrzesińska

dm2nts9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm2nts9