W październiku PE ma zdecydować o uznawaniu kwalifikacji pielęgniarek

W październiku Parlament Europejski ma głosować nad zmianą unijnej
dyrektywy dotyczącej uznawania kwalifikacji zawodowych

W październiku PE ma zdecydować o uznawaniu kwalifikacji pielęgniarek
Źródło zdjęć: © Thinkstock

*W październiku Parlament Europejski ma głosować nad zmianą unijnej dyrektywy dotyczącej uznawania kwalifikacji zawodowych. Proponowana zmiana ma być korzystna dla polskich pielęgniarek, które nabyły swe kwalifikacje przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. *

Dotyczy to m.in. pielęgniarek i położnych, które przed 2004 r. ukończyły licea medyczne. Dotychczas nie były one objęte systemem automatycznego uznawania kwalifikacji zawodowych w innych krajach UE na zasadzie praw nabytych. Chcąc podjąć pracę w swoim zawodzie w państwach Unii musiały uzupełniać wykształcenie.

Korzystny dla pielęgniarek projekt zmiany dyrektywy 2005/36/WE przyjęła w styczniu tego roku komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów Parlamentu Europejskiego. O terminie głosowania w tej sprawie podczas sesji plenarnej w Strasburgu poinformowała w czwartek europosłanka Małgorzata Handzlik, która pracuje w tej komisji. Głosowanie odbędzie się 9 października.

"Nowe przepisy, które będą przedmiotem głosowania, uwzględniają zaproponowane przeze mnie poprawki, dzięki którym kwalifikacje zawodowe wszystkich polskich pielęgniarek i położnych, włączając absolwentki liceów medycznych czy studium medycznego, będą uznawane na takich samych zasadach jak wszystkich innych pielęgniarek w UE" - wyjaśniła Handzlik.

Dodała, że ponad 70 proc. czynnych zawodowo polskich pielęgniarek to właśnie absolwentki liceów medycznych czy studium medycznego.

Zmieniona dyrektywa jest istotna dla jednolitego unijnego rynku, ponieważ umożliwi w łatwiejszy sposób uznawanie kwalifikacji zawodowych osób chcących podjąć pracę w innym państwie członkowskim. Unowocześnienie przepisów ma poprawić działanie rynku wewnętrznego, co zostało zapowiedziane w Akcie o jednolitym rynku. Chodzi o ułatwienie obywatelom UE korzystania ze swobody przemieszczania czy podjęcia pracy w dowolnie wybranym państwie. Efektem ma być większa mobilność w UE, dająca większe szanse na znalezienie stażu czy pracy.

Dzięki zmianom polskie pielęgniarki będą miały uznane kwalifikacje na takich samych warunkach, jak w przypadku innych państw członkowskich UE. Polskie starania o to trwają niemal od 2005 roku. Jednym z głównych argumentów była konieczność równego traktowania w pełni wykwalifikowanych pracowników w UE.

"Po latach niełatwych negocjacji, wszystkie polskie pielęgniarki i położne będą mogły w pełni korzystać ze swobody przemieszczania się i podjęcia pracy w dowolnie wybranym państwie Unii. To, co nie udało się w 2005 roku, uda się teraz - w październiku 2013" - wskazała europosłanka.

Jej zdaniem specjalne, dodatkowe, wymogi ustalone dla części polskich pielęgniarek nie znajdują już uzasadnienia, tym bardziej, że wszystkie polskie pielęgniarki, niezależnie od poprzedniego czy obecnego systemu kształcenia, są traktowane jednakowo, wykonują te same czynności zawodowe i posiadają te same kompetencje - właściwe dla pielęgniarki opieki ogólnej.

Trudności z uznawaniem kwalifikacji polskich pielęgniarek w UE wynikały z tego, że w świetle regulacji unijnych kwalifikacje pielęgniarki były uzależnione od wyższego, co najmniej licencjackiego wykształcenia. W traktacie akcesyjnym tej kwestii nie uregulowano. Bezskuteczna była też polska skarga do Trybunału Sprawiedliwości.

Obecnie w Polsce obowiązują już inne standardy kształcenia pielęgniarek, w pełni uwzględniające wymogi europejskie. Ponadto, wiele pielęgniarek ukończyło uzupełniające studia podyplomowe, które upoważniają do uznawania ich kwalifikacji przez inne państwa Unii.

Według Handzlik dyrektywa w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych jest również ważna dla ożywiania rynków pracy. Szacuje się, że na jednolitym rynku jest ponad 1,7 mln nieobsadzonych miejsc pracy, a jednocześnie poszczególne kraje borykają się z problemami bezrobocia. "Uznawanie kwalifikacji zawodowych jest kluczem do skutecznego funkcjonowania podstawowych swobód jednolitego rynku, a więc swobody przemieszczania się, podjęcia pracy czy nauki w dowolnie wybranym państwie członkowskim" - wskazała europosłanka.

MA

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)