W piątek w Sejmie wybór dwóch członków RPP

Na piątek zaplanowane jest wstępnie głosowanie nad wybieranymi przez Sejm członkami Rady Polityki Pieniężnej - wynika z informacji PAP. Wybrani mają być zgłoszeni przez PiS Grażyna Ancyparowicz i Eryk Łon. We wtorek RPP zebrała się na niedecyzyjnym posiedzeniu w niepełnym składzie.

26.01.2016 14:55

Głosowanie nad wyborem członków RPP jest wstępnie zaplanowane na piątek, choć ostateczne decyzje w tej sprawie będą podejmować Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.

Głosowanych będzie czterech kandydatów: zgłoszeni przez PiS prof. Grażyna Ancyparowicz z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej i Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; wskazany przez PO prof. Cezary Wójcik z SGH; zgłoszony przez Nowoczesną i PSL prof. Stanisław Gomułka. Cała czwórka uzyskała pozytywną rekomendację sejmowej komisji finansów.

Szanse na wybór mają jednak tylko kandydaci PiS - Ancyparowicz i Łon. Szef komisji finansów Andrzej Jaworski (PiS) powiedział PAP, że jego klub nadal ich popiera. Zastąpią oni w RPP Andrzeja Bratkowskiego i Elżbietę Chojnę-Duch, wybranych przez Sejm w 2010 roku. Ich kadencje wygasły już 20 stycznia br.

Tymczasem we wtorek na niedecyzyjnym posiedzeniu zebrała się Rada Polityki Pieniężnej. Obraduje ona zatem w niepełnym składzie. Po raz pierwszy w posiedzeniu wzięli udział trzej nowi członkowie, wybrani 13 stycznia br. przez Senat - Marek Chrzanowski, Eugeniusz Gatnar i Jerzy Kropiwnicki. Zastąpili oni Jerzego Hausnera, Andrzeja Rzońcę i Jana Winieckiego, których kadencje wygasły 24 stycznia.

9 lutego upływa kadencja trzeciego wybranego w 2010 roku przez Sejm członka RPP - Anny Zielińskiej-Głębockiej. Kandydatem klubu PiS, zgłoszonym na jej miejsce jest Henryk Wnorowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Wcześniej, w dniach 2-3 lutego, zaplanowane jest decyzyjne posiedzenie RPP, podczas którego powinna ona obradować w pełnym, dziesięcioosobowym składzie (dziewięciu członków Rady i prezes NBP).

Kadencje Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka, powołanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wygasają 19 lutego 2016 r. Kandydatów na ich miejsce wskaże prezydent Andrzej Duda. W mediach w kontekście kandydatów prezydenckich wymienia się m.in. nazwisko byłego doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego Ryszarda Bugaja.

Doradca ekonomiczny prezydenta Zdzisław Sokal mówił niedawno PAP, że prezydent ma jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji, ale przed 19 lutego na pewno wskaże swoich kandydatów "we właściwym trybie".

Rada Polityki Pieniężnej składa się z dziewięciu członków, wybieranych po trzech przez Sejm, Senat i prezydenta. W tym roku upływa kadencja prawie całej obecnej Rady, wybranej w 2010 roku. W RPP pozostanie jedynie wybrany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Jerzy Osiatyński, który w 2013 r. zastąpił Zytę Gilowską i którego kadencja kończy się w 2019 r.

Natomiast w czerwcu 2016 roku kończy się kadencja prezesa NBP Marka Belki. W mediach jako kandydata na jego miejsce wymienia się obecnego członka RPP Adama Glapińskiego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)