Trwa ładowanie...
d2fk7pv

W pierwszej połowie czerwca oferty wiążące ws. kupna akcji SPEC

Prezydent Warszawy wybrał inwestorów do kolejnego etapu prywatyzacji SPEC, czyli do szczegółowej analizy spółki. Wśród nich są m.in. inwestorzy branżowi, finansowi i fundusze infrastrukturalne, którzy w pierwszej połowie czerwca mają złożyć oferty wiążące.

Share
d2fk7pv

Wybór został dokonany spośród kilkunastu podmiotów zainteresowanych kupnem akcji spółki inwestorów do kolejnego etapu prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej - poinformował w środę wydział prasowy m.st. Warszawy. Nie ujawnił jednak, ile firm zostało dopuszczonych do badania spółki.

- Dotychczasowa prywatyzacja SPEC przebiega sprawnie - wszystkie terminy są zachowane, a duże zainteresowanie inwestorów powinno pozwolić na wyłonienie partnera długofalowego i wiarygodnego pod kątem biznesowym i finansowym - podkreślił cytowany w komunikacie wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak.

Wydział prasowy m.st. Warszawy wyjaśnił, że inwestorzy, którzy zostali zaproszeni do drugiego etapu prywatyzacji SPEC, czyli szczegółowej analizy spółki, w tym jej dokumentów finansowych, technicznych, statutowych i planów inwestycyjnych, mają złożyć w pierwszej połowie czerwca oferty wiążące. - Po ich analizie zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu negocjacji z jednym lub kilkoma podmiotami równolegle - dodano.

Na początku lutego prezydent Warszawy zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji SPEC, stanowiących do 85 proc. kapitału zakładowego. Pod koniec marca na zaproszenie odpowiedziało kilkanaście podmiotów, w tym krajowe i zagraniczne oraz branżowe i finansowe.

d2fk7pv

Prywatyzacji SPEC sprzeciwia się Solidarność. Zdaniem związkowców po sprzedaży spółki wzrosną ceny energii, a bezpieczeństwo energetyczne Warszawy zostanie zagrożone. Związkowcy chcą, by w sprawie sprzedaży przedsiębiorstwa wypowiedzieli się mieszkańcy Warszawy.

Przeciwny referendum jest wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak. - Uważam, że organizowanie referendum w przypadku decyzji, która leży wyłącznie w kompetencji Rady Miasta - a to określa wyraźnie ustawa o samorządzie gminnym - jest bezcelowe - mówił w piątek PAP.

Kochaniak nie zgodził się również z tym, że po sprzedaży SPEC ceny ciepła wzrosną. - Ten argument, który od dawna pada, jest całkowicie niesłuszny. Nie ma takiego zagrożenia, by prywatyzacja spółki spowodowała wzrost cen taryf. Przepisy prawa wyraźnie to regulują. Na straży taryf dla ciepła stoi Urząd Regulacji Energetyki. To on je zatwierdza w oparciu o koszty, które ponosi spółka. Wynika to wprost z rozporządzenia ministra gospodarki - podkreślił wiceprezydent.

W październiku ubiegłego roku podczas sesji rady miasta dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego urzędu miasta Renata Tomusiak poinformowała radnych, że wartość księgowa SPEC to ok. 1,5 mld zł. W tegorocznym budżecie miasto zaplanowało zaś uzyskanie z tytułu prywatyzacji SPEC 750 mln zł.

d2fk7pv

SPEC to wiodący dostawca ciepła w Polsce, zarządzający największym systemem ciepłowniczym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie, o długości 1700 km. Spółka zaspokaja ok. 80 proc. potrzeb cieplnych miasta, ogrzewa ponad 19 tys. obiektów. Specjalizuje się też w budowie i modernizacji sieci, przyłączy oraz węzłów cieplnych. W 2009 roku SPEC osiągnął blisko 1,3 mld zł przychodów netto ze sprzedaży; a zysk spółki wyniósł 36 mln zł.

d2fk7pv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fk7pv
d2fk7pv