Trwa ładowanie...
dxu3ted
dxu3ted

W pierwszym tygodniu IX drożały m.in. zboża, wieprzowina, wołowina, mleko - ARR

16.09. Warszawa (PAP) - W pierwszym tygodniu września drożały w ujęciu miesięcznym m.in. zboża, wieprzowina, wołowina oraz mleko w proszku - wynika z cotygodniowego raportu Agencji...
Share
dxu3ted

16.09. Warszawa (PAP) - W pierwszym tygodniu września drożały w ujęciu miesięcznym m.in. zboża, wieprzowina, wołowina oraz mleko w proszku - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego.

ZBOŻA

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 02-08.09.2013 r. średnia krajowa cena pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 689 zł/t, tj. na poziomie zbliżonym do notowanego dwa tygodnie wcześniej. Jednocześnie ziarno to było o 3 proc. droższe niż przed miesiącem, ale o 27 proc. tańsze niż przed rokiem.

dxu3ted

Na rynku krajowym po lipcowym spadku utrzymuje się sukcesywny wzrost cen żyta konsumpcyjnego. W analizowanym okresie dostawcy tego zboża przeciętnie w kraju uzyskiwali 467 zł/t. Było to o 4 proc. więcej niż tydzień wcześniej i o 12 proc. więcej niż przed miesiącem. W odniesieniu do analogicznego okresu 2012 r. żyto było jednak o 34 proc. tańsze.

Jęczmień paszowy skupowano średnio po 672 zł/t, o 3 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu, ale nieznacznie (o 0,3 proc.) drożej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena ta była o 16 proc. niższa niż przed rokiem. Od trzech tygodni rośnie cena kukurydzy. W dniach 02-08.09.2013 r. za ziarno to przeciętnie płacono 827 zł/t, tj. o 2 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i niż przed miesiącem. W porównaniu z cenami cen sprzed roku ziarno to było o 13 proc. tańsze.

MIĘSO

Ceny skupu trzody chlewnej w Polsce od trzeciej dekady maja 2013 r. rosną. Zgodnie z danymi w pierwszym tygodniu września za żywiec wieprzowy uzyskiwano przeciętnie 6,23 zł/kg, o blisko 1 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, o 6 proc. więcej niż przed miesiącem i o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie żywiec ten skupowano najdrożej w całym okresie objętym notowaniami MRiRW.

dxu3ted

Przeciętna krajowa cena skupu żywca wołowego w dniach 02-08.09.2013 r. osiągnęła poziom 5,97 zł/kg, o 1 proc. wyższy niż tydzień wcześniej i o 1,5 proc. wyższy niż przed miesiącem. Żywiec wołowy był jednak o 9 proc. tańszy niż w analogicznym okresie 2012 r.

Kurczęta brojlery na początku września 2013 r. skupowano średnio po 4,06 zł/kg wobec 4,10 zł/kg w poprzednim tygodniu. Jednocześnie cena skupu kurcząt była zbliżona do notowanej miesiąc wcześniej, ale o 1 proc. wyższa niż w porównywalnym okresie roku poprzedniego. Za indyki podmioty skupujące płaciły przeciętnie 6,27 zł/kg, o 1 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, o 2 proc. więcej niż przed miesiącem i o 21 proc. więcej niż rok wcześniej.

MLEKO

Odtłuszczone mleko w proszku w pierwszym tygodniu września podrożało w porównaniu z poprzednim tygodniem o 1 proc., a jego cena średnio w kraju wyniosła 13,10 zł/kg. Była ona o 2 proc. wyższa niż przed miesiącem. Za pełne mleko w proszku w pierwszym tygodniu września br. trzeba było zapłacić średnio 15,52 zł/kg, o 2 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 6 proc. więcej niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku cena OMP była wyższa o 36 proc., a PMP o 44 proc.(PAP)

kba/ ana/

dxu3ted

Podziel się opinią

Share
dxu3ted
dxu3ted