Trwa ładowanie...
dsvs54c
dsvs54c

W połowie 2010 roku zostanie wybrany wykonawca terminala LNG

10.6.Warszawa (PAP) - W połowie 2010 roku planowany jest wybór głównego wykonawcy terminala do odbioru gazu skroplonego LNG w Świnoujściu - poinformowała we wtorek PAP...
Share
dsvs54c

10.6.Warszawa (PAP) - W połowie 2010 roku planowany jest wybór głównego wykonawcy terminala do odbioru gazu skroplonego LNG w Świnoujściu - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska.

Za realizację inwestycji odpowiedzialna jest spółka Polskie LNG, której właścicielem jest należący do skarbu państwa operator gazociągów przesyłowych Gaz-System.

Jak poinformowała Polkowska, 12 maja br. Polskie LNG złożyło u wojewody zachodnio-pomorskiego wniosek o pozwolenie na budowę wraz z dokumentacją techniczną części lądowej. "Zgodnie z przepisami wojewoda ma 65 dni na decyzję" - poinformowała Polkowska. Oznacza to, że pozwolenie powinno zostać wydane w połowie lipca.

dsvs54c

Wybrany wykonawca ma rozpocząć pracę w drugiej połowie przyszłego roku. "Terminal LNG w Świnoujściu powinien zostać oddany do użytkowania na przełomie 2013 i 2014 roku i przyjąć pierwsze dostawy na początku 2014 roku" - powiedziała Polkowska.

Terminal w Świnoujściu ma zdywersyfikować dostawy gazu do Polski, który obecnie jest sprowadzany wyłącznie gazociągami z kierunku wschodniego. Ma pozwolić początkowo na odbiór ok. 2,5 mld m sześc. gazu LNG rocznie.

Pod koniec maja prezydent podpisał ustawę, która przewiduje skrócenie procedur administracyjnych związanych z realizacją inwestycji oraz ułatwi wykorzystanie pieniędzy unijnych na ten cel. Finansowanie projektu ma pochodzić ze środków własnych inwestorów oraz z budżetu państwa.

Budowie terminalu będą towarzyszyć inne inwestycje, m.in. gazociągi przesyłowe oraz podziemne magazyny gazu. Inwestycje związane z terminalem będą realizowane przez: Urząd Morski w Szczecinie, Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście, Operatora Gazociągów Przesyłowych "Gaz-System" oraz spółkę "Polskie LNG". (PAP)

jzi/ je/ jbr/

dsvs54c

Podziel się opinią

Share
dsvs54c
dsvs54c