Trwa ładowanie...

W Polsce najem mieszkania pochłania ponad połowę dochodu

We Wrocławiu i Krakowie najem jest relatywnie najdroższy. Singiel musi tam przeznaczyć ponad połowę swojej wypłaty na opłacenie kawalerki. W znacznie lepszej sytuacji są mieszkańcy Katowic. Tam też relatywnie niewiele wydadzą rodziny na dwupokojowe mieszkanie. W stolicy pomimo wysokich dochodów dwupokojowe mieszkanie zmusi rodzinę do wydania 36% miesięcznego dochodu.

W Polsce najem mieszkania pochłania ponad połowę dochoduŹródło: Jupiterimages
d1bovf8
d1bovf8

Wakacje są tradycyjnie czasem wzmożonego ruchu na rynku najmu. Duży popyt generują studenci. Nie można jednak zapomnieć o rodzinach z dziećmi, dla których wakacje są dogodnym momentem na zmianę miejsca zamieszkania. Wzmożony popyt przekłada się na ceny, ale szczyt sezonu przypada zazwyczaj na ostatnie tygodnie przed zakończeniem wakacji. Koszt najmu jest mocno powiązany z ceną nieruchomości na danym rynku. Niestety nie zawsze rekompensuje to poziom dochodu w danym mieście. Krakowscy i wrocławscy single w najgorszej sytuacji

Na przykład w takich lokalizacjach jak Kraków i Wrocław osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe (tzw. singiel) musi przeznaczyć ponad połowę swojego miesięcznego uposażenia na wynajem przeciętnej kawalerski. W stolicy województwa małopolskiego zarabia się przeciętnie 2452 zł netto miesięcznie, a za lokal jednopokojowy trzeba zapłacić 1243 zł miesięcznie. We Wrocławiu średni dochód jest o 92 zł wyższy, a zajmowanie kawalerki wymaga poniesienia wydatku na poziomie 1301 zł. Z relatywnie wysokim kosztem najmu lokalu trzeba się też liczyć w Warszawie, Białymstoku i Lublinie. W miastach tych na opłacenie kawalerki trzeba przeznaczyć od 47 do 45% średniego dochodu. Trudno więc oprzeć się wrażeniu, że w większości dużych miast akademickich najem jest relatywnie drogi.

Katowice dają zarobić

Po drugiej stronie barykady znajdują się Łódź, Poznań, Olsztyn i Katowice. W miastach tych singiel musi wydać na najem odpowiednio 39, 37, 36 i 30% swojego miesięcznego uposażenia. W najlepszej sytuacji są oczywiście mieszkańcy stolicy województwa śląskiego. Single tam mieszkający muszą przeznaczyć jedynie 30% swojego dochodu na najem przeciętnej kawalerki. Katowiczanin zarabia bowiem „na rękę” 3198 zł miesięcznie, a za mieszkanie jednopokojowe musi zapłacić średnio 973 zł miesięcznie.

d1bovf8

Rodziny wydadzą mniej

W jeszcze lepszej sytuacji są katowickie rodziny, w których obie dorosłe osoby zarabiają i wynajmują dwa pokoje. W ich przypadku miesięczne wynagrodzenie zostanie uszczuplone o 24% z tytułu opłaty za najem. Jest to najlepszy wynik spośród przebadanych miast. Relatywnie korzystna sytuacja ma też miejsce w Olsztynie, Poznaniu i Łodzi, gdzie mniej niż 30% domowego budżetu przeznaczane jest na zapłatę za mieszkanie. Znacznie gorzej jest w Białymstoku, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie.

W miastach tych najem lokali dwupokojowych jest relatywnie drogi w porównaniu do osiąganych przez mieszkańców dochodów. Dwie osoby otrzymujące przeciętne wynagrodzenie muszą przeznaczyć na najem od 34 do 36% uposażenia. Wciąż jednak pozostają w znacznie lepszej sytuacji niż single. W przebadanych miastach muszą oni wydać średnio 42% swoich dochodów, żeby wynająć kawalerkę. W przypadku dwóch osób wynajmujących lokal dwupokojowy jest to przeciętnie 31% uposażenia.

Bartosz Turek
Home Broker

d1bovf8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bovf8