W poniedziałek możliwe kolejne rozmowy ws. sporu w JSW

17.05. Katowice (PAP) - Prowadzone w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) rozmowy o postulatach związkowców z Jastrzębskiej Spółki Węglowej mogą zostać wznowione...

17.05. Katowice (PAP) - Prowadzone w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) rozmowy o postulatach związkowców z Jastrzębskiej Spółki Węglowej mogą zostać wznowione w poniedziałek, 23 maja. Nie ma jednak ostatecznej decyzji w tej sprawie.

W miniony piątek komitet protestacyjno-strajkowy w JSW zapowiedział, że jeśli do 30 maja nie zostaną podpisanie wszystkie porozumienia związane ze związkowymi postulatami, w kopalniach rozpocznie się strajk. W poniedziałek związkowcy zasiadający w WKDS zwrócili się do wojewody śląskiego o pilne zwołanie kolejnego posiedzenia tej Komisji, by kontynuować rozmowy. Wojewoda dotąd nie wyznaczył terminu.

"Wniosek o zwołanie posiedzenia wpłynął, ale jest bardzo ogólny. Jutro zwrócimy się do wnioskodawców o doprecyzowanie konkretnych tematów, które miałyby być omawiane podczas obrad WKDS. Po otrzymaniu tych informacji podjęta będzie decyzja w sprawie terminu ewentualnego posiedzenia" - powiedziała we wtorek PAP szefowa biura prasowego wojewody, Katarzyna Kuczyńska.

Nieoficjalnie osoby zbliżone do WKDS potwierdzają, że najbardziej prawdopodobny jest najbliższy poniedziałek, 23 maja. Przedstawiciele związkowców dziwią się zwłoce w zwoływaniu posiedzenia. Deklarują gotowość do rozmów, aż do osiągnięcia porozumienia. Strona związkowa chce, by w negocjacjach wzięli udział przedstawiciele zarządu przygotowującej się do wprowadzenia na giełdę spółki oraz resortów gospodarki i skarbu.

5 maja związkowcy z JSW parafowali porozumienie dotyczące gwarancji pracowniczych i na najbliższym posiedzeniu WKDS chcieliby je ostatecznie podpisać. Do uzgodnienia i podpisania pozostały jeszcze porozumienia w pozostałych trzech obszarach rozmów.

Związki uważają, że kolejne porozumienia powinny zapewniać wprowadzenie zmian w statucie JSW, zabezpieczających realizację postanowień strategii dla górnictwa do 2015 roku, gwarancje utrzymania pełnego władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w JSW oraz gwarancje powoływania członków rady nadzorczej i członka zarządu spółki z wyboru załogi. Chodzi również o gwarancje wydania wszystkim pracownikom akcji pracowniczych oraz uzgodnienia zasad podziału walorów pomiędzy osoby uprawnione oraz pracowników nieuprawnionych, a także o wzrost wynagrodzenia zasadniczego w JSW o 10 proc.

W miniony czwartek minister gospodarki Waldemar Pawlak podpisał uchwały walnego zgromadzenia dotyczące zgody na upublicznienie JSW. Firma złożyła w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny w związku z planowaną na czerwiec publiczną ofertą akcji. Wcześniej Pawlak zwlekał z tą decyzją, czekając na porozumienia ze stroną społeczną.

W nieoficjalnych rozmowach związkowcy sugerują, że zgoda wicepremiera na upublicznienie może być warunkowa, co - ich zdaniem - miało znaleźć się także w uchwałach walnego zgromadzenia. Wówczas w razie braku porozumienia nie doszłoby do debiutu giełdowego. Ministerstwa gospodarki i skarbu nie informowały dotąd, by rzeczywiście tak było.

We wtorek prezes JSW Jarosław Zagórowski ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że planowany na 30 czerwca debiut giełdowy JSW może opóźnić się najwyżej o tydzień. "Sam debiut to już element techniczny. Oferta będzie w czerwcu" - powiedział prezes.(PAP)

mab/ mtb/ jtt/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)