W projekcie tylko podwyższenie wieku, bez ulgi dla matek
Projekt ustawy wydłużającej wiek emerytalny wkrótce trafi do konsultacji - zapowiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że będzie rozmawiał o tym z partnerami społecznymi na piątkowym posiedzeniu prezydium Komisji Trójstronnej.
- Trwają ostatnie prace w resorcie, ostatnie konsultacje, myślę, że w ciągu najbliższych dni partnerzy społeczni - centrale związkowe, organizacje pracodawców oraz inne organizacje - otrzymają projekt do konsultacji i będzie on dostępny na stronach internetowych - powiedział minister pracy na konferencji prasowej.
Podkreślił, że w sprawie podniesienia wieku emerytalnego potrzeba bardzo szerokich konsultacji. - One już się rozpoczęły - od momentu ogłoszenia zapowiedzi przez premiera w expose o podniesieniu wieku emerytalnego trwa duża debata publiczna. W piątek się spotykamy na prezydium Komisji Trójstronnej i na pewno na ten temat też będziemy rozmawiać - zapowiedział.
Kiedy przejdziesz na emeryturę w nowym systemie?
rok i miesiąc urodzenia: | ||
płeć: | kobieta | mężczyzna |
wynik:
na emeryturę przejdziesz
w wieku:
*wyliczenia na podstawie danych Centrum
Informacyjnego Rządu
Jak poinformował, projekt będzie zawierał jedynie propozycje podniesienia wieku emerytalnego, nie znajdzie się w nim rozwiązanie forsowane przez PSL, aby umożliwić matkom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę - po urodzeniu każdego kolejnego dziecka czas pracy byłby skracany o trzy lata.
- Cieszę się, że propozycja PSL-u odbiła się tak szerokim echem i jest tak żywo komentowana. Myślę, że ona poszerza bardzo debatę publiczną na ten temat. Ale wychodzimy z tym projektem, o którym mówił pan premier Donald Tusk w expose, i liczymy, że w trakcie konsultacji społecznych będą się pojawiały różne propozycje i jest otwartość na wsłuchanie się w te propozycje. PSL będzie na pewno podtrzymywać swój projekt. Mnie osobiście bardzo się on podoba - powiedział Kosiniak-Kamysz.
Wyraził przekonanie, że koalicja dojdzie w tej sprawie do porozumienia. - Wierzę, że koalicja potrafi ze sobą rozmawiać i znajdować najlepsze rozwiązania. Tak było w przypadku składki na ubezpieczenie zdrowotne dla rolników, gdzie do konsultacji społecznych wyszedł jeden projekt, który ostatecznie na rządzie został przyjęty w nieco zmienionej wersji. Więc to jest ten etap, w którym warto się wsłuchać w różne głosy - zaznaczył minister.
Donald Tusk zapowiedział w sejmowym expose stopniowe zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn od 2013 roku, docelowo do 67. roku życia. Przekonywał, że zmiany w systemie emerytalnym są konieczne, jeśli - jak mówił - "myślimy na serio o tym, by polskie finanse publiczne były rzeczywiście bezpieczne".
Zgodnie z koncepcją premiera, co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc, co oznaczałoby, że z każdym rokiem będziemy pracować dłużej o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a dla kobiet w roku 2040.