W resorcie gospodarki wręczono nagrody dla liderów polskiego eksportu
Nagrody "Marka Polskiej Gospodarki" i "Orzeł Eksportu" dla liderów polskiego eksportu wręczono w poniedziałek w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie. Polska z liczbą 58 tys. eksporterów musi dojść do 150 tys. - mówił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.
27.10.2014 21:00
"Polska zaczyna być marką, która w przestrzeni rywalizacji globalnej wzbudza coraz większy szacunek" - podkreślił przed wręczeniem nagród Piechociński. Zwrócił uwagę, że polski eksport oznacza nie tylko działalność gospodarczą, ale również potwierdza, że Polacy mają produkt lub usługę, która zwraca uwagę świata swoją jakością.
Minister zachęcał polskich przedsiębiorców do jeszcze większej skuteczności. Podał, że w Polsce systematyczne zwiększa się relacja eksportu do PKB: wskaźnik ten wzrósł z 19 proc. w 2001 r. do ponad 40 proc. w pierwszym półroczu 2014 r.
"To jest czas, w którym jak nigdy dotąd kurczy się perspektywa, w której musi być jeszcze lepiej. Z tych 40 proc. eksportu w naszym PKB - nie w perspektywie jednego pokolenia, ale w perspektywie kilku lat - musimy dojść do 60 proc. Z tych 58 tys. firm eksportujących musimy dojść do 150 tys. Jeśli tego nie zrobimy, to się cofniemy, a nie tylko nie pójdziemy do przodu" - mówił Piechociński.
Minister podkreślił, że polska gospodarka może zamknąć ten rok - jak ocenił - "bardzo dobrym wynikiem, zdecydowanie ponad 3 procent PKB", a także wzrostem w dynamice eksportu. Według niego, polski eksport w pierwszych sześciu miesiącach 2014 r. zwiększył się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 5,4 proc. - do poziomu 80 mld euro.
"Musi być jeszcze lepiej, jeśli chcemy podtrzymywać konkurencyjność polskiej przestrzeni gospodarczej, jeśli chcemy, aby marka polskiej gospodarki jaśniała jeszcze bardziej, jeśli chcemy, aby to była rzecz wspólna - dobre myślenie o firmach w przedsiębiorczości i gospodarce" - mówił Piechociński.
Poinformował też o działaniach podejmowanych przez resort gospodarki na rzecz wsparcia eksporterów. W ramach ministerialnego projektu "Aktywizacja eksportu na wybranych rynkach" działaniami mają być objęte Azerbejdżan, Indie, Indonezja, Mongolia, Malezja, Turkmenistan, Wietnam i państwa bałkańskie. Piechociński zapowiedział też, że w najbliższym czasie ministerstwo planuje uruchomienie naboru wniosków w ramach pomocy de minimis (to wsparcie państwa dla firm, które nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej)
na promocję polskiego eksportu.
"Marka Polskiej Gospodarki" to nagroda przyznawana w kilkunastu kategoriach branżowych. Wyróżnienie przypada najlepszym eksporterom - jury pod uwagę bierze wzrost eksportu w ostatnich dwóch latach oraz jego wielkość; trzeba również wykazać się dobrą dynamiką wzrostu sprzedaży i znaczącą rentownością. Natomiast nagroda "Orzeł Eksportu" to wyróżnienie dla tych firm, które w ostatnim czasie najdynamiczniej rozwinęły swoją sprzedaż poza granicami Polski. Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki.
Uroczystość wręczenia nagród resort gospodarki zorganizował wspólnie z dziennikiem "Rzeczpospolita". Podczas gali tytułem "Dobra Firma 2014" wyróżniono także najlepiej rozwijające się i najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwa z rankingu "Lista 2000 Polskich Przedsiębiorstw i Eksporterów", którą publikuje "Rzeczpospolita".
Laureatów w plebiscytach wyłoniło jury pod przewodnictwem ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. Kapituła dokonała wyboru spośród tych firm, których wiarygodne wyniki są znane: są to firmy giełdowe, publikujące dane lub takie, które swoje wyniki przesłały do redakcji "Rzeczpospolitej".
W jury zasiedli m.in. wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Jerzy Góra, senator PO prof. Marek Rocki ze Szkoły Głównej Handlowej, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusz Kacprzyk, szef Akademii Leona Koźmińskiego prof. Andrzej Koźmiński, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman, główny ekonomista PwC Polska prof. Witold Orłowski, prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Dariusz Poniewierka, wiceszef Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski.