W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu emerytalnego
W Sejmie rozpoczęło się w czwartek pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zakładającego podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat.
Obecnie kobiety przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat.
Rząd chce, by od 2013 roku co cztery miesiące wiek emerytalny był podwyższany o jeden miesiąc, co oznaczałoby, że co rok będzie wzrastał o trzy miesiące. Tym samym docelowy wiek emerytalny w przypadku kobiet zostanie osiągnięty w 2040 roku, a w przypadku mężczyzn w 2020 roku.
Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zakłada możliwość przejścia na wcześniejszą, częściową emeryturę. Prawo do takiego świadczenia miałyby kobiety 62-letnie, które posiadają co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40-letni staż ubezpieczeniowy.
Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS. Świadczenie nie byłoby podwyższane do kwoty najniższej emerytury, ale podlegałoby waloryzacji. Wypłata częściowej emerytury nie byłaby uzależniona od rozwiązania stosunku pracy, ani od wysokości przychodów z pracy zarobkowej. Po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego podstawa obliczenia emerytury byłaby pomniejszona o kwoty wypłaconej wcześniej emerytury częściowej.
Debata nad podniesieniem wieku emerytalnego ma trwać do godz. 21. Po jej zakończeniu Sejm ma się zająć jeszcze zmianami w tzw. emeryturach mundurowych.