Trwa ładowanie...
d1lwrxy

W Sopocie o reformowaniu europejskich uniwersytetów (komunikat)

...

d1lwrxy
d1lwrxy

24.10. Warszawa - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje:

Nowocześnie zarządzane uczelnie, wyższa jakość studiów, lepsza zatrudnialność absolwentów, silniejsze powiązanie uczelni z gospodarką - to wyzwania stojące przed szkolnictwem wyższym w UE. 24 i 25 października w Sopocie pod auspicjami polskiej prezydencji odbędzie się konferencja poświęcona modernizacji szkolnictwa wyższego w Europie. Otworzy ją wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Zbigniew Marciniak.

Sopocka konferencja to najważniejsze wydarzenie związane z realizacją priorytetu polskiej prezydencji, jakim jest modernizacja europejskiego szkolnictwa wyższego.

W Europie działa dziś około 4 tys. uniwersytetów i innych instytucji szkolnictwa wyższego. Niektóre z nich zaliczają się do najlepszych uczelni na świecie. Jednak nie wszystkie nadążają za zmianami gospodarczymi i społecznymi.

d1lwrxy

Uczestnicy konferencji będą dyskutowali na temat najważniejszych wyzwań w europejskim obszarze szkolnictwa wyższego: zatrudnialności absolwentów, zbliżenia programów kształcenia do potrzeb rynku pracy, współpracy nauki z gospodarką i konkurencyjności europejskich badań naukowych. Omawiane będą także rozwiązania, jakie kraje UE powinny wprowadzić, by możliwa była realizacja postanowień Strategii Europa 2020. Mówi ona, że w perspektywie dekady liczba osób w wieku 30-34 lata mających wyższe wykształcenie powinna sięgnąć w Europie 40 proc. Według ostatnich prognoz, w 2020 roku aż 35 proc. miejsc pracy w Europie będzie wymagało wyższego wykształcenia.

Konferencję otworzy wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Zbigniew Marciniak oraz Jan Truszczyński, dyrektor generalny ds. edukacji i kultury w Komisji Europejskiej. Uczestniczyć w niej będą także delegaci reprezentujący państwa członkowskie UE i wybitni europejscy eksperci w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

Wiceminister Zbigniew Marciniak przedstawi najważniejsze założenia polskiej reformy szkolnictwa wyższego, która weszła w życie 1 października tego roku, w pełni wpisując się w rekomendacje Komisji Europejskiej co do kierunku modernizacji wyższych uczelni.

Konferencja będzie nawiązywała do Komunikatu w sprawie modernizacji systemów szkolnictwa wyższego, opublikowanego przez Komisję Europejską w dniu 20 września 2011 r. Dokument ten stanowi część unijnej strategii na rzecz zatrudnienia i wzrostu gospodarczego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

d1lwrxy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lwrxy