Trwa ładowanie...
d3d5vgf

W spłacie kredytów przez bezrobotnych powinny pomóc przede wszystkim banki - Fedak

24.2.Warszawa (PAP) - W pierwszej kolejności to banki, a nie rząd,
powinny pomóc bezrobotnym w spłacie kredytów mieszkaniowych -
powiedziała we wtorek PAP minister pracy, Jolanta...

d3d5vgf
d3d5vgf

24.2.Warszawa (PAP) - W pierwszej kolejności to banki, a nie rząd, powinny pomóc bezrobotnym w spłacie kredytów mieszkaniowych - powiedziała we wtorek PAP minister pracy, Jolanta Fedak.

Jej zdaniem, to właśnie banki powinny były zadbać o ubezpieczenia udzielanych kredytów, a jeśli tego nie zrobiły, to teraz powinny zrobić wszystko, aby kredyty restrukturyzować, umożliwiając ludziom, którzy stracili pracę np. wydłużenie okresu spłaty, obniżenie rat czy wakacje kredytowe.

Pomysł, który przedstawił w poniedziałek szef klubu PO Zbigniew Chlebowski, by bezrobotnym przez rok spłacać kredyty z Funduszu Pracy, minister Fedak uznała za "potrzebny". Zastrzegła jednak, że "z prawnego punktu widzenia, taka pomoc +wprost+ nie jest możliwa".

"Fundusz celowy (Fundusz Pracy jest funduszem celowym - PAP) nie może być skierowany na spłatę długów bankowych. Chcąc pomóc bezrobotnym w spłacie tych kredytów, należałoby raczej zwiększyć zasiłki" - powiedziała minister pracy.

d3d5vgf

Jej zdaniem, "lepiej, by bezrobotny sam decydował, ile przeznaczy na spłatę długu, a ile na bieżące utrzymanie rodziny".

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek powiedział PAP, że wszyscy bezrobotni, którzy popadli w kłopoty finansowe, powinni być traktowani jednakowo, niezależnie od tego czy ich problemem jest brak możliwości spłacania kredytu na mieszkanie, czy wyżywienie rodziny.

Szef "Solidarności" pomysł finansowania spłaty kredytów hipotecznych z Funduszu Pracy uznał za "niepoważny".

"Na takie wpłaty nie pozwala prawo, a do tego Fundusz nie ma wystarczających środków".

d3d5vgf

Dlatego - jak podkreślił, rząd powinien znaleźć pieniądze, które zasilą Fundusz.

Pomysł wykorzystania Funduszu Pracy do spłacania kredytów hipotecznych jest - jak powiedziała wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska - ryzykowny.

Jej zdaniem, istnieje obawa, że pieniądze "nie trafią do najbardziej potrzebujących".

"Taka pomoc powinna być obwarowana szeregiem warunków, których na razie w propozycjach rządowych brakuje. Być może dopłat do kredytów należałoby udzielać np. tylko: rodzinom wielodzietnym, z regionów strukturalnego bezrobocia, gdy obydwoje małżonkowie stracili pracę, gdy nie mają oni żadnego innego źródła dochodów, np. gospodarstwa rolnego czy oszczędności na koncie" - zaznaczyła Taranowska.

Wiceprzewodnicząca OPZZ podkreśliła, że propozycja rządu "wymaga zgody przedsiębiorców, którzy płacą na Fundusz Pracy i ewentualnej zmiany przepisów, aby w ogóle pieniądze z tego Funduszu mogły być przeznaczane na spłatę kredytów".

"To zaś wymaga czasu" - powiedziała Taranowska. (PAP)

awk/ drag/ jbr/

d3d5vgf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d5vgf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj