W tym roku truskawek powinno być dużo
Zdaniem Andziaka, zbiory tych owoców powinny być zbliżone do ubiegłorocznych. Dodał, że na razie majowe przymrozki niewiele uszkodziły plantacje, ale długotrwałe deszcze mogą zredukować plony. W najbliższych dniach opady nie powinny zaszkodzić roślinom, bo są one dopiero w fazie kwitnienia.
Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w 2014.r zbiory truskawek wyniosły 197 tys. ton. wobec 192 tys. ton rok wcześniej.
Andziak zaznaczył, że na razie jest dosyć chłodno i zbiory będą opóźnione o ok. 2 tygodnie. Obecnie na rynek trafiają truskawki z tuneli foliowych; za ok. 1-2 tygodnie na rynku będą owoce z pola, ale spod okryć, a za miesiąc można spodziewać się wysypu truskawek polowych.
Pytany o ceny owoców prezes SPT odparł, że plantatorzy spodziewają się raczej niskich cen, ale jednocześnie wyraził nadzieją, że dobry jakościowo towar uda się korzystnie sprzedać. m.in. na eksport
W opinii eksperta IERiGŻ Bożeny Nosowskiej, w tej chwili trudno jest wyrokować o poziomie cen truskawek. Dużo będzie zależało od pogody i faktycznych zbiorów, choć te zapowiadają się nieźle. Dodała, że plantatorzy z województwa mazowieckiego sygnalizowali o stratach spowodowanych przymrozkami.
Przetwórcy twierdzą natomiast, że mają jeszcze spore zapasy mrożonych truskawek. A jeżeli mają zapasy nie będą chcieli płacić wysokich, tym bardziej, że ceny mrożonek i soków spadają od stycznia, co nie jest dobrym prognostykiem - tłumaczy Nosecka. Na eksport przeznaczone jest 80 proc. mrożonek i soków.
Z drugiej strony ceny skupu truskawek przez ostatnie dwa lata były niskie, poniżej opłacalności - podkreśliła ekspertka. Dodała, że część rolników mogła więc zlikwidować uprawy.
Z wyliczeń IERiGŻ wynika, że opłacalna cena dla plantatorów w skupie musi wynosić powyżej 3 zł za kilogram. W 2014 r. średnia cena truskawek do mrożenia była na poziomie 2,5 zł/kg, w 2013 r. - 3 zł/kg, a w w 2012 r. - 4,6 zł/kg.
Nosecka zauważyła, że rolnicy coraz więcej sadzą truskawek deserowych, bo za nie można uzyskać więcej pieniędzy. Są jednak ograniczone możliwości konsumpcji tych owoców, a nie da się ich przechować. Dlatego istotne znaczenie będzie miał eksport. Np. w 2014 r. 5 tys. ton wyjechało do Rosji, teraz obowiązuje tam embargo. W ub.r. wyeksportowano łącznie 20 tys. ton tych owoców o wartości 23,7 mln euro.