Trwa ładowanie...

W USA ograniczą 40 proc. wydatków, jeśli...

Zdaniem szefa Fed Bena Bernanke, jeśli Kongres nie uchwali podniesienia prawnie dopuszczalnego limitu zadłużenia USA do 2 sierpnia, rząd będzie musiał ograniczyć 40 proc. wydatków; zabraknie m.in. pieniędzy na opiekę medyczną, emerytury i wydatki wojskowe.

W USA ograniczą 40 proc. wydatków, jeśli...Źródło: Jupiterimages
d36sk6h
d36sk6h

Republikanie i Demokraci nadal nie wypracowali kompromisu w sprawie pułapu zadłużenia państwa i planów uzdrowienia finansów publicznych.

W połowie maja Stany Zjednoczone osiągnęły ustawowo dozwolony limit zadłużenia - 14,3 biliona dolarów. Oznacza to, że nie mogą zaciągać więcej długów bez podniesienia tego pułapu. Drastyczne cięcia wydatków, które na krótką metę wdrożył minister finansów (skarbu) Timothy Geithner, miały pozwolić na spłaty należności bez zaciągania nowych długów do 2 sierpnia.

Jeśli jednak partie nie dojdą do porozumienia przed tym terminem, Ameryka może po raz pierwszy w historii okazać się niewypłacalna wobec swoich wierzycieli.

Według lidera Republikanów w Izbie Reprezentantów Johna Boehneara, nikt nie wie, co się stanie, jeśli problem limitu zadłużenia nie zostanie rozwiązany do 2 sierpnia, a wszelkie spekulacje na ten temat to "nonsens".

d36sk6h

Tymczasem Bernanke powiedział w środę przedstawicielom Izby Reprezentantów, że na wypadek braku porozumienia w tej sprawie zakłada się, że Stany Zjednoczone przede wszystkim przeznaczą pieniądze na spłatę swoich długów. Ich obsłużenie nie pozostawi już środków na program opieki medycznej dla osób starszych, pensje dla wojskowych, emerytury i inne wydatki budżetu. Podczas wtorkowego wystąpienia w telewizji CBS prezydent Barack Obama podkreślił, że chodzi nie tylko o ryzyko niemożności wypłacania świadczeń emerytalnych z funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale także o brak pieniędzy dla weteranów oraz na zasiłki dla inwalidów.

Znaczący jest też sygnał od agencji ratingowych. W środę pierwsza z nich - Moody's Investors Service poinformowała oficjalnie, że Stany Zjednoczone mogą stracić swą najwyższą ocenę ratingową, jeżeli Kongres nie uchwali w stosownym terminie ustawy o podniesieniu pułapu zadłużenia państwa.

Republikanie nie zgodzili się jak dotąd na projekt redukcji deficytu budżetowego o 4 bln dol. w ciągu 10 lat, przy jednoczesnym podniesieniu podatków. GOP obstaje przy planie zmniejszenia deficytu o 2 bln, głównie dzięki cięciu kosztów, ale bez podnoszenia podatków. (PAP)

d36sk6h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36sk6h