W Warszawie protest związkowców Zakładów Azotowych Puławy

We wtorek w Warszawie przed siedzibą resortu skarbu protestowali związkowcy z Zakładów Azotowych "Puławy". Sprzeciwiają się planom rządu połączenia tej spółki z Azotami Tarnów. W siedzibie ministerstwa związkowcy złożyli w tej sprawie petycję.

W Warszawie protest związkowców Zakładów Azotowych Puławy
Źródło zdjęć: © Azoty Tarnów

21.08.2012 | aktual.: 21.08.2012 16:36

Zgodnie z relacją przewodniczącego Związku Zawodowego Inżynierów i Techników Andrzeja Smętka, z delegacją spotkał się wiceminister skarbu Paweł Tamborski. Jak mówił Smętek, wiceminister poinformował, że decyzja o konsolidacji zakładów jest już nieodwracalna.

Według strony związkowej, do Warszawy w czwartek przyjechało ponad 300 osób. Pikieta rozpoczęła się ok. godz. 12 przed siedzibą resortu skarbu. W tłumie powiewały m.in. flagi Solidarności i OPZZ. Pojawiały też transparenty, np. "Tarnów + Puławy = bandycka prywatyzacja". Ok. 13.30 do gmachu resortu udała się delegacja protestujących z petycją do ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego.

Związkowcy napisali w niej, że Zakłady Azotowe "Puławy" są liderem polskiego rynku chemicznego, a także znaczącym graczem na światowym rynku. Podkreślają też, że spółka przynosi zyski od debiutu giełdowego w 2005 r. "To sprawia, że z niepokojem patrzymy na proces konsolidacji polskiej chemii. Jesteśmy przekonani, że najlepszym rozwiązaniem nie tylko dla pracowników i mieszkańców, ale również Skarbu Państwa jako większościowego właściciela jest pozostawienie Zakładów Azotowych +Puławy+, bowiem gwarantuje to ich dalszy, stabilny rozwój" - czytamy w petycji.

Protest zakończył się po godz. 14 po tym, gdy z budynku resortu wyszła delegacja pikietujących.

Jak powiedział PAP Smętek związkowcy są "rozgoryczeni". - Dowiedzieliśmy się od wiceministra Tamborskiego, że decyzje dotyczące konsolidacji zakładów azotowych w Puławach i Tarnowie zostały już podjęte i są nieodwracalne. W związku z tym zwróciliśmy się do ministra o gwarancję autonomii dla Puław. Chodzi o własny statut i siedzibę, co zagwarantuje, że podatki płacone przez zakłady azotowe w Puławach będą trafiały na Lubelszczyznę. Chcemy też zachowania układów zbiorowych oraz gwarancji zachowania zatrudnienia. Podkreślam, że czekamy na gwarancje ministra skarbu, a nie gwarancje zarządu zakładów azotowych w Tarnowie - powiedział.

Przewodniczący Solidarności w Zakładach Azotowych "Puławy" Andrzej Jacyna podkreślił, że związkowcy obawiają się m.in. utraty miejsc pracy. "Sprzeciwiamy się tej bandyckiej prywatyzacji, czyli przekazaniu Puław zakładom w Tarnowie. Tarnów jest słaby, bardzo słaby, wymaga dofinansowania. Niestety, biedny chce pożreć bogatego. Chcemy, żeby nas zostawili w takim stanie, w jakim jesteśmy - powiedział PAP.

W proteście wzięli też udział parlamentarzyści PiS. Jak mówiła posłanka Małgorzata Sadurska, "nie ma zgody na niszczenie polskiego przemysłu chemicznego". - Panie ministrze, przyjęło się w Warszawie, że Lubelszczyzna jest traktowana jako Polska B, Polska C, ale na Lubelszczyźnie również mieszkają ludzie. Ludzie, którzy pracują w zakładach azotowych, ludzie, którzy żyją dzięki temu, że prosperuje tak wspaniałe przedsiębiorstwo. Proszę wziąć to pod uwagę - powiedziała.

Zakłady w Tarnowie w połowie lipca br. wezwały do sprzedaży akcji ZA Puławy stanowiących 32 proc. walorów spółki, po 110 zł za akcję. W sierpniu w efekcie wezwania udział Skarbu Państwa w ZAP spadł do 50,67 proc. Budzanowski cytowany w sierpniowym komunikacie stwierdził, że Skarb Państwa jako istotny akcjonariusz obu spółek i znaczący uczestnik procesu konsolidacji będzie go nadzorował, aby była to fuzja dwóch równorzędnych podmiotów, a nie przejęcie.

Tarnów planuje zaoferować akcjonariuszom Puław akcje nowej emisji, w wyniku czego będzie mógł zwiększyć udział w akcjonariacie Puław do 100 proc. głosów na WZ. Parytet wymiany wynieść ma 2,5 akcji Tarnowa za 1 akcję Puław.

Azoty Tarnów to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW, w której Skarb Państwa ma nieco ponad 32 proc. udziałów. Kontrolowana przez państwo Grupa PZU (w tym OFE PZU) ma ponad 10,30 proc. akcji. Reszta należy do innych funduszy emerytalnych i rozproszonego akcjonariatu.

Zakłady Azotowe "Puławy" to spółka giełdowa. Produkuje głównie nawozy sztuczne, a także tworzywa sztuczne. Jest jedynym w Polsce, a trzecim na świecie, producentem melaminy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)