ycipk-4bi7ty

Wadliwe prezerwatywy. Prawnik radzi, co zrobić w razie ich pęknięcia

Partia prezerwatyw Durex nie przeszła testów wytrzymałościowych. Firma wycofuje je ze sklepów i obiecuje zwrot pieniędzy. Jednak konsekwencje ich pęknięcia mogą być poważniejsze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Znana firma wycofuje prezerwatywy ze sprzedaży. Nie przeszły testów.
Znana firma wycofuje prezerwatywy ze sprzedaży. Nie przeszły testów. (123RF)
ycipk-4bi7ty

Prezerwatywy linii Real Feel i Latex Free z datą ważności do 2020 i 2021 roku nie przeszły testów wytrzymałości i są wycofywane ze sklepów w Polsce, Irlandii i Wielkiej Brytanii – informowaliśmy o tym w finansach WP.

Notka bezpieczeństwa została również opublikowana na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Firma Durex zapewnia, że nie ma obaw o bezpieczeństwo dla konsumentów jak również, że zwróci pieniądze klientom.

Co jednak w przypadku, kiedy prezerwatywa zawiedzie podczas stosunku? Konsekwencje mogą być przecież znacznie bardziej poważne.

ycipk-4bi7ty

- Najlepiej skontaktować się z podmiotem wskazanym w ww. notatce w celu uruchomienia procedury reklamacyjnej, a także warto jest zweryfikować odpowiednimi testami lub badaniami, czy mogło spowodować to zdarzenie nieplanowaną ciążę lub zarażenie się chorobą, przed którą miała zabezpieczać prezerwatywa – radzi mec. Grzegorz Mączyński, prawnik z kancelarii KOLS.

Jak wyjaśnia ekspert w dziedzinie prawa farmaceutycznego i medycznego, w przypadku zarażenia chorobą mógł - w skrajnych sytuacjach - powstać tzw. "incydent medyczny”. Jeśli to zdarzanie doprowadziło lub mogło doprowadzić do poważnego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta lub użytkownika wyrobu – powinno być ono zgłoszone do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jak przyznaje mec. Grzegorz Mączyński dochodzenie roszczeń w tego typu sprawach, dotyczących zarażenia chorobą, jest jednak bardzo trudne i może być potencjalnie niezwykle skomplikowane. W szczególności, zwraca uwagę, ze względu na kwestie dowodowe. A także to, że stosowanie prezerwatyw nie daje stuprocentowego zabezpieczenia, co również podkreślają ich producenci.

ycipk-4bi7ty

Firmy mogą też zasłać się tym, że dany wyrób medyczny mógł być nieprawidłowo zastosowany lub przechowywany przez konsumenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4bi7ty

ycipk-4bi7ty
ycipk-4bi7ty