Trwa ładowanie...

Waloryzacja emerytur. Wyniki sondażu: wyższa kwota tylko dla najbardziej potrzebujących

Większość Polaków uważa, że najbiedniejszym seniorom należy się wyższa waloryzacja świadczeń niż pozostałym.

Waloryzacja emerytur. Wyniki sondażu: wyższa kwota tylko dla najbardziej potrzebującychŹródło: East News, fot: Wojtek Laski/East News
d3n8a79
d3n8a79

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Super Expressu", takiego zdania jest 69 proc. Polaków. Na "nie" jest 16 proc. pytanych, a 15 procentom trudno powiedzieć.

Gazeta zadała ankietowanym takie pytanie dlatego, że zgodnie z obecnymi zapowiedziami rządu waloryzacja emerytur w 2020 roku wyniesie aż 3,24 proc., a nie jest wykluczone, że ten wskaźnik będzie jeszcze wyższy (już w tym roku zastosowano zasadę, że kwota waloryzacji nie może być mniejsza niż 70 zł).

Ekonomista Marek Zuber zaznacza w rozmowie z "SE", że choć różnice w wysokości emerytur powinny być niwelowane, ale biedniejsi powinni dostawać więcej nie za sprawą waloryzacji, a dzięki dodatkowym środkom budżetowym.

Obejrzyj też: Najwyższe emerytury w Polsce. Dziś to około 20 tys. zł, za kilkadziesiąt lat kilka razy więcej

Jego waloryzacja powinna bowiem wynosić w przypadku każdej osoby taki sam procent, bo jest to podwyżka mająca za zadanie zniwelować skutki inflacji.

d3n8a79

Jeśli waloryzacja emerytur faktycznie wyniesie 3,24 proc., będzie to znaczący skok. Dla porównania w tym roku podwyżki świadczeń dla seniorów wyniosły 2,86 proc. (plus wspomniana gwarancja podwyżki nie mniejszej niż 70 zł brutto).

Ostatecznie oficjalną informację o tym, ile wyniesie wskaźnik waloryzacji, otrzymamy dopiero na początku przyszłego roku. Dlaczego? Bo wskaźnik ten zależy od takich danych z gospodarki, jak realny wzrost płac w gospodarstwach domowych i wzrost cen w poprzednim roku. Pełne dane GUS poda na przełomie stycznia i lutego 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3n8a79
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n8a79