Trwa ładowanie...

Waluty krajów rozwijających się tracą na wartości

Minister Finansów uspokaja rynki, że Polska nie będzie chciała za wszelką cenę być prymusem integracji i poczeka z wejściem do Unii Bankowej aż dowiemy się, jaki kształt dokładnie będzie miał projekt. W Turcji rozważane jest podniesienie stóp procentowych, by ratować wartość waluty. Wieczorem prezydent Barack Obama wygłosi orędzie do narodu. W Argentynie trwa szukanie winnych gwałtownych osłabień waluty.

Waluty krajów rozwijających się tracą na wartościŹródło: Internetowy Kantor
d1bzx86
d1bzx86

Minister Finansów, Mateusz Szczurek wypowiedział się na temat wejścia Polski do Unii Bankowej. Słusznie zauważył, że w obecnej sytuacji posiadamy sprawnie działający nadzór wraz z gwarancją depozytów, w związku z czym nie musimy się spieszyć z wchodzeniem “na ślepo”, by chronić interesy konsumentów. Możemy pozwolić sobie na poczekanie aż wynegocjowany zostanie 3 etap umowy, a to zapewne potrwa, skoro obecnie przeciwstawia się jej Parlament Europejski. Powodem jest pominięcie go w umowie między rządami z decydowania o funduszu. Nie ma takich pieniędzy, na których urzędnik europejski nie chce położyć ręki, w związku z czym należy oczekiwać, że i tutaj nie odpuści. Cieszy więc informacja, że z wejściem do tego zacnego gremium poczekamy aż temat wyklaruje się.

Złoty w dalszym ciągu traci wraz z innymi walutami krajów rozwijających się. Jest jednak szansa na przełamanie negatywnej tendencji w tym koszyku walut, gdyż najprawdopodobniej dzisiaj dojdzie do podniesienia stóp procentowych w Turcji. Teoretycznie nie ma silnych powiązań gospodarczych między naszymi krajami, jednakże inwestorzy bojący się dalszych redukcji programu luzowania ilościowego traktują wszystkie waluty naszego regionu wspólnie.

Dzisiaj odbędzie się orędzie prezydenta USA o stanie państwa. Jak donoszą doradcy, Barack Obama skoncentruje się na gospodarce w tym głównie na walce z nierównościami społecznymi. Możemy być zatem pewni, że 3 lata do końca prezydentury będą pełne dalszych przepychanek Demokratów z Republikanami, gdyż pod walką z nierównością najprawdopodobniej kryje się redystrybucja środków, na którą słusznie alergicznie reagują Republikanie.

Prezydent Argentyny stara się udowodnić, że za słabość walut jej regionu wcale nie odpowiada spowolnienie gospodarcze i spadek zaufania inwestorów do krajów unikających koniecznych reform. Dodatkowym problemem jest kończenie luzowania ilościowego w USA, które kazało się inwestorom zastanowić nad zaangażowaniem na tych rynkach. Dlaczego o tym piszemy? Bo nie codziennie waluta dużego kraju traci w ciągu kilku dni ⅙ swojej wartości. Skąd taki gwałtowny spadek? Rząd zmniejszył kwoty przeznaczane na obronę kursu, w związku z czym doszło do jego urealnienia.

d1bzx86

Dzisiaj warto zwrócić na następujące dane:

10:30 - Wielka Brytania - PKB,

15:00 - Indeks S&P,

16:00 - USA - indeks conference board.

EUR/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 28.10.2013 do 28.01.2014

Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN w zdecydowany sposób opuścił swój kanał spadkowy, docierając do okolic górnego ograniczenia ostatniego kanału wzrostowego. Jeżeli ruch ten będzie kontynuowany, czego oczywiście nie życzymy kredytobiorcom frankowym, dzisiaj podobnie jak w piątek będziemy oglądać testowanie poziomu 3,4500. Dla ruchu w dół najbliższym wsparciem jest dolne ograniczenie wspomnianej formacji wzrostowej na 3,4000.

d1bzx86

USD/PLN

(fot. Internetowy Kantor)
Źródło: (fot. Internetowy Kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 28.10.2013 do 28.01.2014

Kurs USD/PLN przebił ważne minima na poziomie 3,0200, ustanawiając najniższe poziomy od ponad dwóch lat. Oglądaliśmy kilka prób testowania psychologicznej bariery 3,0000, będącej silnym wsparciem dla kursu przed kontynuacją dalszych spadków na tej parze walutowej, po czym kurs gwałtownie zawrócił ku górze, tworząc trend wzrostowy. W ruchu tym ważnym oporem są testowane obecnie poprzednie ważne minima na 3,0800. W przypadku spadków wsparciem jest linia łącząca minima ostatnich tygodni na 3,0500, a dalej wspomniane okolice 3,0200.

d1bzx86

GBP/PLN

(fot. Internetowy Kantor)
Źródło: (fot. Internetowy Kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 28.10.2013 do 28.01.2014

Kurs GBP/PLN ponownie odbił się od wzrostowej linii łączącej minima lokalne ostatnich miesięcy, po czym w przeciągu dwóch tygodni zyskał ponad 10 groszy, przebijając nie tylko wielomiesięczne maksima z początku grudnia, ale górne ograniczenie formacji wzrostowej. Dla spadków następnym wsparciem jest poziom 4,9950, czyli wspomniana linia łącząca minima ostatnich miesięcy, po drodze jest jednakże kilka minimów lokalnych, które również mogą zatrzymać ruch spadkowy. W przypadku ruchu w górę kolejnym oporem jest poziom 5,1150.

d1bzx86

Maciej Przygórzewski – Senior FX Dealer w Internetowykantor.pl

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

_ Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. _

d1bzx86
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bzx86