Trwa ładowanie...
d4hn6pj

Warmińsko-mazurskie/Ponad 23 mln zł na inwestycje na szlakach żeglarskich

Urząd marszałkowski w Olsztynie ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie ze środków unijnych projektów związanych z rozwojem szlaków wodnych Wielkich Jezior Mazurskich, w tym budowę śluzy Guzianka II. Na takie inwestycje przewidziano ponad 23 mln zł.

Share
d4hn6pj

Nabór ma umożliwić dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego pierwszego etapu inwestycji służących poprawie warunków żeglugi na Mazurach. Projekt realizowany będzie w trybie pozakonkursowym, dzięki tzw. preumowie, którą samorząd województwa podpisał w marcu z przedstawicielami stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, skupiającego 12 gmin i cztery powiaty. Plany przebudowy infrastruktury dróg wodnych, nabrzeży i portów znalazły się w strategii tego stowarzyszenia.

Blisko 23,6 mln zł dofinansowania ma zostać przeznaczone na budowę śluzy Guzianka II w Rucianem-Nidzie, nową kładkę dla pieszych nad Jeziorem Mikołajskim i przebudowę nabrzeża Jeziora Ryńskiego w Rynie.

"Dzięki ogłoszeniu naboru możemy złożyć wszystkie dokumenty, a potem podpisać umowy" - powiedział PAP burmistrz Mikołajek i przewodniczący zarządu stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 Piotr Jakubowski.

Jak dodał, kładka na przesmyku jezior Mikołajskiego i Tałty została oddana do użytku z końcem czerwca i teraz jego gmina czeka tylko na rozliczenie i zwrot poniesionych nakładów. Natomiast dwie pozostałe inwestycje mają być realizowane - jego zdaniem - w przyszłym roku.

d4hn6pj

Szczególnie ważna dla żeglarzy będzie budowa śluzy Guzianka II, łączącej jeziora Bełdany i Guzianka z Jeziorem Nidzkim. Istniejąca tam śluza została wybudowana w 1879 roku i jest w złym stanie technicznym. Modernizacja obiektu będzie wymagać całkowitego zamknięcia tego ważnego węzła komunikacyjnego.

Dlatego partner mazurskich samorządów - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie - planuje budowę tzw. Guzianki II, która przejmie ruch żeglugowy podczas remontu starej śluzy. To konieczne, bo w sezonie turystycznym przeprawia się w tym miejscu kilkaset jachtów i innych jednostek pływających dziennie.

W kolejnych dwóch etapach inwestycji na szlakach Wielkich Jezior Mazurskich zaplanowano przebudowę kanałów oraz nabrzeży jezior, basenu portu w Giżycku oraz śluzy i jazu w Karwiku, a także remont śluzy Guzianka I. Łączna wartość tych prac jest szacowana na ponad 181 mln zł, a przewidywane dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego ma sięgać ok. 154 mln zł.

d4hn6pj

Podziel się opinią

Share
d4hn6pj
d4hn6pj