Trwa ładowanie...
d3wvjf6

Warmińsko-mazurskie/ Zarząd przyjął plan unijnych konkursów w 2015 r.

Wspierania przedsiębiorczości społecznej oraz aktywizacji społecznej i zawodowej osób wykluczonych dotyczyć będą pierwsze konkursy na Warmii i Mazurach finansowane z unijnych środków. Konkursy ogłoszone będą w III kwartale - podał w środę urząd marszałkowski .

Share
d3wvjf6

Zarząd województwa przyjął harmonogram naborów do konkursów w 2015 roku z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Warmińsko-Mazurskiego w 2014 -20. Wsparcie unijne z Warmińsko-Mazurskiego RPO w tych latach to 1,728 mld euro.

"Ogłoszenie harmonogramu pierwszych konkursów oznacza, że kończymy powoli długą fazę planowania i przygotowań, a zaczynamy etap wdrażania nowych funduszy unijnych. Pierwsze nabory ruszą już najbliższych miesiącach. Doskonale wiemy, że na konkursy unijne czekają nasi beneficjenci - zarówno samorządy, jak i przedsiębiorcy, dlatego cieszę się, że udaje się nam sprawnie uruchamiać ten wielki kapitał wspierający rozwój naszego regionu"- podkreślił PAP marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Konkursy, w których beneficjenci otrzymają pomoc na wsparcie przedsiębiorczości społecznej oraz na aktywizację społeczną i zawodową osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym ruszą jeszcze w III kwartale tego roku. Beneficjenci mogą liczyć na unijne dotacje w wysokości 10,4 mln euro.

d3wvjf6

W kolejnym kwartale przewidziane są nabory w konkursach dotyczących między innymi: poprawy dostępu do przedszkoli (zwiększanie miejsc przedszkolnych), na które przeznaczono 1,5 mln euro, podnoszenia jakości oferty edukacyjnej (nauka języków obcych, nauka kompetencji potrzebnych na rynku pracy), na które przeznaczono 2 mln euro. Na wspieranie innowacyjnych przedsiębiorstw oraz ośrodków, które działają na rzecz tak zwanych inteligentnych specjalizacji można uzyskać 16 mln euro. Na usługi w e-administracji można dostać dotacje 1,5 mln euro, a w e-zdrowiu - 2 mln euro, na projekty związane z odnawialnymi źródłami energii przeznaczono 47 mln euro, unijne wsparcie w konkursach dotyczących gospodarki wodno-ściekowej ma wynieść 13 mln euro, a na bezpieczeństwo w regionie unijne dofinansowane w tegorocznych naborach określono na 10 mln euro.

W nowym Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia Mazury 2014-2020 najmocniej wspierana będzie "Inteligentna gospodarka Warmia i Mazur", na którą przeznaczono w sumie 310 mln zł, energetyczne projekty mogą otrzymać 267 mln euro, na programy "Kadry dla gospodarki" - przeznaczono 118 mln euro, projekty "Cyfrowy region" mogą uzyskać 76 mln euro, na kulturę i dziedzictwo przeznaczono 130 mln euro, na infrastrukturę transportową - 196 mln euro, a na obszary wymagające rewitalizacji 64 mln euro. Projekty związane z regionalnym rynkiem pracy mogą liczyć na 181 mln euro.

Region ma się rozwijać zgodnie ze strategią przyjętą do 2020 r. wykorzystując potencjał wybranych branż. Chodzi o branżę meblarską i drzewną, produkcję zdrowej żywności oraz turystykę (ekonomia wody).

d3wvjf6

Podziel się opinią

Share
d3wvjf6
d3wvjf6