Trwa ładowanie...
d4b7n52
09-11-2015 14:20

Warszawa/ Nowa instalacja oczyszczania wody ograniczy stosowanie chloru

Stacja Uzdatniania Wody "Praga" zyskała nowoczesną instalację ozonowania i filtrów węglowych. Do mieszkańców wschodniej i południowej części miasta trafi lepszej jakości, mniej chlorowana woda. Inwestycja kosztowała 82 mln zł, była współfinansowana ze środków UE.

d4b7n52
d4b7n52

Inwestycja polegała na rozbudowanie istniejącego procesu uzdatniania wody dodatkowo o ozonowanie pośrednie i filtrację na granulowanym węglu aktywnym. Dzięki temu w procesie uzdatniania wody można ograniczyć użycie środków dezynfekujących. W efekcie mieszkańcy mają otrzymywać wodę o lepszym smaku i zapachu.

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Hanna Krajewska zapewniła, że woda, dzięki nowej instalacji jest pozbawiona zapachu chloru, co jeszcze niedawno było niemal charakterystycznym zapachem dla wody z miejskich wodociągów.

"Dziś można spróbować tej wody, ona nie pachnie chlorem, ogranicza się mocno użycie dwutlenku chloru. Już na etapie prób udało się wyeliminować 2/3 chloru, którego używało się w tej stacji do uzdatniania wody. Pozostała nam 1/3 którą też wyeliminujemy" - zadeklarowała Krajewska podczas środowego uroczystego uruchomienia nowej instalacji.

W spotkaniu tym udział wzięła również m.in. prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

d4b7n52

Dzięki nowej instalacji woda lepszej jakości trafi do mieszkańców blisko 1/3 powierzchni Warszawy - Wawra, Rembertowa, Pragi Południe, Wilanowa, części Pragi Północ, Targówka oraz rejonów Mokotowa i Śródmieścia położonych poniżej Skarpy Wiślanej.

MPWiK zapewnia, że dzięki zmodernizowaniu wszystkich zakładów wodociągowych spółki w całej aglomeracji warszawskiej woda nadaje się do picia prosto z kranu.

Woda, która trafia do kranów, jest ujmowana z Wisły przy pomocy perforowanych przewodów (tzw. drenów) ułożonych ok. siedmiu metrów poniżej dna rzeki. Po procesie infiltracji przez piaskowo-żwirowe dno Wisły, woda poddawana jest napowietrzaniu i kolejnej filtracji.

Dzięki nowej instalacji proces uzdatniania został uzupełniony o kolejne etapy: Pierwszym z nich jest ozonowanie pośrednie, w którym dawki ozonu wprowadzane są do wody w czterech równoległych liniach ozonowania, czas kontaktu wody z ozonem wynosi ok. 10 min. Następnie woda poddawana jest filtracji węglowej w dziesięciu komorach filtracyjnych o łącznej powierzchni ponad 700 metrów kwadratowych. Każda z nich jest wypełniona dwumetrową warstwą granulowanego węgla aktywnego.

Średnia dobowa "produkcja" w zakładzie "Praga" to blisko 65 tys. metrów sześciennych wody, co pokrywa ok. 30 proc. zapotrzebowania aglomeracji warszawskiej.

d4b7n52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b7n52