Trwa ładowanie...
dapvyd5

Warszawa otworzyła II linię metra, dofinansowanie z POIiŚ wyniosło 3,11 mld zł

Warszawa, 09.03.2015 (ISBnews) - Na udostępnioną wczoraj podróżnym II linię metra w Warszawie miasto otrzymało 3,11 mld z Programu Infrastruktura i Środowisko, przy całkowitych kosztach ponad 6 mld zł, podało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Share
dapvyd5

"Centralna linia liczy 6,7 km długości oraz 7 stacji: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat-Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński. Trasa przebiega w pasie drogowym ulic Prostej, Świętokrzyskiej, a następnie pod zabudową między ul. Tamka i ul. Zajęczą. Dalej prowadzi pod dnem Wisły po południowej stronie mostu Świętokrzyskiego, trafia w ulicę Sokolą po praskiej stronie Wisły, a następnie skręca łukiem pod zabudową w ulicę Targową, na której, po przekroczeniu al. Solidarności, kończy swój bieg" - czytamy w komunikacie.

Resort przypomina, że w ramach przedsięwzięcia zakupiono 35 sztuk pociągów sześciowagonowych jednoprzestrzennych - 15 dla I linii oraz 20 dla II. Przebudowano infrastrukturę i rozbudowano głowicę zachodnią (układ torowy pozwalający na manewrowanie pociągów) Stacji Techniczno-Postojowej (STP) Kabaty.

Nowo powstały odcinek znacznie usprawni komunikację w aglomeracji warszawskiej, jednak konieczna jest dalsza rozbudowa II linii metra w kierunku zachodnim i wschodnim północnym.

dapvyd5

"Zgodnie z zapisami Kontraktu terytorialnego dla Mazowsza, podpisanego 25 listopada 2014 r. przez minister infrastruktury i rozwoju Marię Wasiak oraz marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, planowana jest rozbudowa II linii metra na odcinku zachodnim od szlaku za stacją 'Rondo Daszyńskiego' do stacji 'Księcia Janusza' oraz na odcinku wschodnim północnym, od szlaku za stacją 'Dworzec Wileński' do stacji 'Targówek 2'. Kolejny etap projektu przewiduje kontynuację budowy odcinka zachodniego od szlaku za stacją 'Księcia Janusza' do stacji 'Powstańców Śląskich' oraz dokończenie budowy odcinka wschodniego północnego do stacji 'Bródno'. Przewiduje się także zakup nowego taboru oraz modernizację infrastruktury towarzyszącej" - czytamy dalej.

II linia metra przyczyni się do poprawy jakości usług transportowych w aglomeracji warszawskiej, jak również do integracji obszarów położonych na obu brzegach Wisły. Inwestycja ma celu zwiększenie udziału w przewozie osób transportu przyjaznego środowisku oraz zmniejszenie zatłoczenia motoryzacyjnego w stolicy.

(ISBnews)

dapvyd5

Podziel się opinią

Share
dapvyd5
dapvyd5