Warto się pospieszyć z przekształceniem spółek
W 2011 r. dywidendy nadal będą zwolnione od CIT, ale od większości innych dochodów z udziału w zyskach osób prawnych trzeba będzie odprowadzić podatek.
09.04.2010 | aktual.: 09.04.2010 10:08
Takie wnioski wynikają z przygotowanych przez Ministerstwo Finansów założeń do projektu nowelizacji ustawy o CIT.
Dla podatników wynika z nich jeden istotny wniosek: niektóre transakcje opłaca się przeprowadzić do końca grudnia tego roku.
Zwolnienie nie tylko dla dywidend
Problem wynika z planowanej zmiany art. 22 ust. 4 ustawy o CIT. Przewiduje on zwolnienie z podatku od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić określone warunki. Przede wszystkim uzyskującym dochody musi być spółka podlegająca opodatkowaniu od całości dochodów w Polsce lub w innym państwie UE albo kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponadto musi ona posiadać bezpośrednio nie mniej niż 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki, od której uzyskuje przychód.
Co istotne, dziś zwolnienie to ma zastosowanie nie tylko do wypłaty dywidendy, ale także innych przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 ustawy o CIT. Katalog ten jest bardzo szeroki. Zwolnienie obejmuje więc m.in. dochód z umorzenia udziałów (akcji); dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji); wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej; dopłaty i zapłaty w gotówce oraz dochody kapitałowe powstałe przy podziale spółek.
Będą ograniczenia
Ministerstwo Finansów chce to zmienić. Jeśli projekt wejdzie w życie, to do wymienionych przychodów nie będzie miał zastosowania art. 22 ust. 4 ustawy o CIT. Resort argumentuje, że przepisy ustawy CIT, implementujące postanowienia dyrektywy 90/435/EWG, powinny odnosić się jedynie do zysków dystrybuowanych poprzez wypłatę dywidend, niepodzielonych zysków z lat ubiegłych oraz do kwot przeniesionych z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału.
Takie same ograniczenia mają dotyczyć art. 20 ust. 3 ustawy o CIT, który dziś przewiduje analogiczne zwolnienie dla dochodów z tytułu dywidend oraz innych przychodów z udziału w zyskach pochodzących od osób prawnych, które mają siedzibę lub zarząd poza Polską.
Założenia do projektu przewidują także inne zmiany. Ministerstwo wskazuje m.in., że obecnie ustawa o CIT, podobnie jak dyrektywa 90/435/EWG, nie precyzuje znaczenia pojęcia “posiadanie udziału w kapitale spółki”. Wątpliwości te mają być wyjaśnione. Nowelizacja wskazuje, że prawo do zwolnienia daje jedynie posiadanie udziałów (akcji) na własność. ∑
Marek Kolibski, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii KNDP
Propozycje są niekorzystne dla firm. Jeśli projekt wejdzie w życie, to od 1 stycznia 2011 r. będą one płacić podatek np. od umorzenia udziałów, likwidacji spółki lub dopłat w gotówce otrzymanych przez wspólników spółek przejmowanych, łączonych lub dzielonych. Do takich operacji nie będzie mieć zastosowania zwolnienie przewidziane dla podmiotów, które posiadają przez dwa lata co najmniej 10 proc. udziałów w kapitale. Resort finansów chce bowiem ograniczyć zakres stosowania art. 22 ust. 4 ustawy o CIT. Powołuje się na dyrektywę UE. Trzeba jednak podkreślić, że nie nakazuje ona obciążania podatkiem tych transakcji, ale jedynie tego nie wyklucza. Dlatego warto jeszcze raz przemyśleć ten pomysł, bo prowadzi on do podwójnego obciążenia tego samego zysku. O uchylenie przepisów powodujących taki skutek dla osób fizycznych od dawna zabiegają organizacje przedsiębiorców. Tymczasem okazuje się, że MF nie tylko tego nie robi, ale chce poszerzyć katalog sytuacji, w których podatek płacony jest dwukrotnie przez spółki
kapitałowe.
Konrad Piłat