Wartość barometru IRG SGH w III kw. zmniejszyła się o 4 pkt. i wyniosła minus 15,7 pkt.
07.08. Warszawa (PAP) - Wartość barometru IRG SGH obniżyła się w III kwartale tego roku o 4 pkt. i wyniosła minus 15,7 pkt. W skali roku nastąpił spadek wartości barometru o 12,3...
07.08.2012 | aktual.: 07.08.2012 14:53
07.08. Warszawa (PAP) - Wartość barometru IRG SGH obniżyła się w III kwartale tego roku o 4 pkt. i wyniosła minus 15,7 pkt. W skali roku nastąpił spadek wartości barometru o 12,3 pkt. Według IRG SGH w najbliższej przyszłości należy oczekiwać dalszego pogarszania się koniunktury.
"W III kwartale 2012 wartość barometru IRG SGH zmniejszyła się o 4 pkt. w stosunku do II kwartału. Zwykle o tej porze roku ma miejsce wzrost wartości barometru ze względu na pozytywne oddziaływanie czynników sezonowych. Tym razem nie odnotowano sezonowego ożywienia. Wartość barometru jest także niższa niż przed rokiem, co oznacza brak pozytywnego oddziaływania czynników cyklicznych. Nastroje przedsiębiorców pogarszają się" - napisano w raporcie IRG SGH.
"Wartość barometru IRG SGH jest w dalszym ciągu ujemna, wynosi minus 15,7 pkt. Największy wpływ na spadek wartości barometru w ciągu kwartału miało pogorszenie koniunktury w budownictwie, przemyśle przetwórczym i transporcie. Poprawę koniunktury, nieznaczną, zgodną z sezonowym rytmem aktywności, odnotowano tylko w handlu, sektorze bankowym i w gospodarstwach domowych" - dodano.
"Mimo poprawy wartość wskaźnika kondycji gospodarstw domowych jest nadal ujemna i bardzo niska (minus 42,8 pkt.). W skali roku barometr zmniejszył swoją wartość o 12,3 pkt. Tak wysoki roczny spadek wartości barometru ostatni raz odnotowano w 2009 roku, podczas kryzysu finansowego. Pogorszenie wartości wskaźników koniunktury w ciągu roku miało miejsce we wszystkich, poza handlem i rolnictwem, branżach. Największe spadki miały miejsce w budownictwie, sektorze bankowym i przemyśle przetwórczym" - głosi raport IRG SGH.
Autorzy raportu wskazują, że niepokojące jest zarówno wcześniejsze wygasanie pozytywnego oddziaływania czynników sezonowych, jak i pogarszanie się nastrojów przedsiębiorców, zwłaszcza z budownictwa i przemysłu przetwórczego.
"Odnotowana w tym kwartale poprawa nastrojów konsumentów może nie wystarczyć do odwrócenia spadkowego trendu. W najbliższej przyszłości należy oczekiwać dalszego pogarszania się koniunktury" - napisano.(PAP)
jba/ osz/