Wartość barometru IRG SGH w IV kw. spadła kdk o 6 pkt i wyniosła -5,8 pkt
04.11. Warszawa (PAP) - Wartość barometru IRG SGH zmniejszyła się w ciągu ostatniego kwartału o 6 pkt i wynosi -5,8 pkt. W skali roku przyrost wartości barometru wynosi 10 pkt i...
04.11.2010 | aktual.: 04.11.2010 12:23
04.11. Warszawa (PAP) - Wartość barometru IRG SGH zmniejszyła się w ciągu ostatniego kwartału o 6 pkt i wynosi -5,8 pkt. W skali roku przyrost wartości barometru wynosi 10 pkt i jest on mniejszy niż w poprzednich kwartałach, ale zgodny z rytmem zmian sezonowych - wynika z opublikowanych w czwartek badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.
Z badań wynika, że spadek wartości barometru w ciągu kwartału jest spowodowany negatywnym oddziaływaniem czynników sezonowych.
"Najsilniej na nie zareagowały gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy budowlani. Pogorszenie nastrojów gospodarstw domowych było znaczące i przyczyniło się do spadku wartości barometru o 2,6 pkt. Taki sam efekt miały oceny z budownictwa" - napisano w komentarzu do badań.
"Pogorszenie koniunktury odnotowano także w handlu, rolnictwie, transporcie i sektorze bankowym, jednak w mniejszym stopniu wpłynęło ono na spadek wartości barometru" - dodano.
Eksperci IRG SGH podkreślili, że poprawę koniunktury odnotowano jedynie w przemyśle przetwórczym, dzięki czemu barometr zwiększył swoją wartość o 1 pkt.
Z badań Instytutu wynika, że negatywne oddziaływanie czynników sezonowych będzie się utrzymywać przez najbliższe miesiące, należy zatem oczekiwać dalszego spadku wartości barometru.
"Oddziaływanie czynników cyklicznych jest w dalszym ciągu pozytywne. We wszystkich badanych sektorach gospodarki zmiany wartości wskaźnika koniunktury w skali roku były dodatnie. Największy przyrost wartości wskaźnika koniunktury odnotowano w przemyśle przetwórczym (o 15,6 pkt) oraz transporcie i sektorze bankowym (po 21,5 pkt każdy)" - podano w komentarzu.
Przewidywania zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów na najbliższą przyszłość są pesymistyczne.
"Kształtują się pod silnym wpływem czynników sezonowych. Zmiany koniunktury będą wynikowo zależeć od siły wzajemnego oddziaływania czynników sezonowych i cyklicznych" - napisali eksperci.
Komentując badania Elżbieta Adamowicz, dyrektor IRG SGH, podkreśliła, że w I kwartale 2011 roku należy spodziewać się poprawy koniunktury jeśli silniejsze będzie oddziaływanie czynników cyklicznych.
"Gospodarka polska jest w fazie wzrostowej cyklu koniunkturalnego. Jeśli w I kwartale silniejsze będzie oddziaływanie czynników cyklicznych niż sezonowych koniunktura ulegnie poprawie" - powiedziała Adamowicz.
"Kwartalny spadek wartości barometru koniunktury w IV kw. to nie jest odwrócenie tendencji wzrostowej, jest to spadek sezonowy" - dodała. (PAP)
bg/ jtt/