Trwa ładowanie...
d3ygoa0

Wartość barometru IRG SGH w IV kw. spadła kdk o 6 pkt i wyniosła -5,8 pkt

04.11. Warszawa (PAP) - Wartość barometru IRG SGH zmniejszyła się w ciągu ostatniego kwartału o 6 pkt i wynosi -5,8 pkt. W skali roku przyrost wartości barometru wynosi 10 pkt i...

d3ygoa0
d3ygoa0

04.11. Warszawa (PAP) - Wartość barometru IRG SGH zmniejszyła się w ciągu ostatniego kwartału o 6 pkt i wynosi -5,8 pkt. W skali roku przyrost wartości barometru wynosi 10 pkt i jest on mniejszy niż w poprzednich kwartałach, ale zgodny z rytmem zmian sezonowych - wynika z opublikowanych w czwartek badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.

Z badań wynika, że spadek wartości barometru w ciągu kwartału jest spowodowany negatywnym oddziaływaniem czynników sezonowych.

"Najsilniej na nie zareagowały gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy budowlani. Pogorszenie nastrojów gospodarstw domowych było znaczące i przyczyniło się do spadku wartości barometru o 2,6 pkt. Taki sam efekt miały oceny z budownictwa" - napisano w komentarzu do badań.

"Pogorszenie koniunktury odnotowano także w handlu, rolnictwie, transporcie i sektorze bankowym, jednak w mniejszym stopniu wpłynęło ono na spadek wartości barometru" - dodano.

d3ygoa0

Eksperci IRG SGH podkreślili, że poprawę koniunktury odnotowano jedynie w przemyśle przetwórczym, dzięki czemu barometr zwiększył swoją wartość o 1 pkt.

Z badań Instytutu wynika, że negatywne oddziaływanie czynników sezonowych będzie się utrzymywać przez najbliższe miesiące, należy zatem oczekiwać dalszego spadku wartości barometru.

"Oddziaływanie czynników cyklicznych jest w dalszym ciągu pozytywne. We wszystkich badanych sektorach gospodarki zmiany wartości wskaźnika koniunktury w skali roku były dodatnie. Największy przyrost wartości wskaźnika koniunktury odnotowano w przemyśle przetwórczym (o 15,6 pkt) oraz transporcie i sektorze bankowym (po 21,5 pkt każdy)" - podano w komentarzu.

Przewidywania zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów na najbliższą przyszłość są pesymistyczne.

d3ygoa0

"Kształtują się pod silnym wpływem czynników sezonowych. Zmiany koniunktury będą wynikowo zależeć od siły wzajemnego oddziaływania czynników sezonowych i cyklicznych" - napisali eksperci.

Komentując badania Elżbieta Adamowicz, dyrektor IRG SGH, podkreśliła, że w I kwartale 2011 roku należy spodziewać się poprawy koniunktury jeśli silniejsze będzie oddziaływanie czynników cyklicznych.

"Gospodarka polska jest w fazie wzrostowej cyklu koniunkturalnego. Jeśli w I kwartale silniejsze będzie oddziaływanie czynników cyklicznych niż sezonowych koniunktura ulegnie poprawie" - powiedziała Adamowicz.

"Kwartalny spadek wartości barometru koniunktury w IV kw. to nie jest odwrócenie tendencji wzrostowej, jest to spadek sezonowy" - dodała. (PAP)

bg/ jtt/

d3ygoa0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ygoa0