Trwa ładowanie...
d4aahe8

Wartość transakcji M&A w Polsce wzrosła do 3,4 mld euro w I półroczu br.

Warszawa, 02.10.2015 (ISBnews) - Wartość transakcji fuzji i przejęć w Polsce wzrosła niemal dwukrotnie r/r do 3,4 mld euro w I półroczu 2015 r., podczas gdy liczba transakcji wzrosła o 7% r/r do 58, wynika z raportu opracowanego przez CMS i Mergermarket.

Share
d4aahe8

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej (obejmującym Białoruś, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Litwę, Polskę, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię i Węgry) wartość transakcji spadła o 49% r/r do 14,5 mld euro a ich liczba uległa redukcji o 32% do 237.

"Inwestorzy w coraz mniejszym stopniu patrzą na Europę Środkowo-Wschodnią jako region homogeniczny, kierując swoją uwagę ku wybranym rynkom jak np. Polska, Czechy czy Słowacja. W szczególności Polska okazała się wyjątkowo aktywnym rynkiem w ciągu ostatnich 6 miesięcy podwajając wartość transakcji w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i notując 7% wzrost pod względem liczby fuzji i przejęć" - powiedział Andrew Kozlowski, kierujący kancelarią CMS w Europie Środkowo-Wschodniej, cytowany w komunikacie.

Wartość transakcji zrealizowanych na wszystkich rynkach europejskich w I półroczu br. wyniosła 417,9 mld euro i była najwyższa od 2007 r. (wzrost o 17% r/r). Jednak liczba transakcji spadła o 14% i wyniosła 2,8 tys.

d4aahe8

Przeprowadzone przez autorów raportu badanie koniunktury na rynku fuzji i przejęć wskazuje na dwa odmienne trendy.

"Z jednej strony panuje optymizm, co obserwujemy m.in. w pewnym ożywieniu na rynku i w skali zawieranych transakcji. Z drugiej jednak strony widać, że zarówno brak pewności w sferze politycznej, jak i kwestie regulacyjne nadal rodzą spore wątpliwości co do przyszłej sytuacji na rynku europejskim. Sprawiają one również, że prognozy dotyczące powrotu koniunktury są dość ostrożne" - powiedział Marek Sawicki, partner współzarządzający Departamentem Transakcji i Prawa Spółek w CMS.

Niemal 3/4 respondentów badania uznało, że aktywność na rynku M&A wzrośnie w nadchodzących miesiącach, podczas gdy 19% nie oczekuje zmian, a 8% jest zdania, iż należy spodziewać się mniejszego ruchu na rynku transakcyjnym. W 2013 r. prawie tyle samo ankietowanych prognozowało redukcję (52%), jak i wzrost transakcji fuzji i przejęć (48%).

Największej aktywności w zakresie M&A w nadchodzących miesiącach należy spodziewać się w sektorach: nowych technologii, mediów i komunikacji (58% wskazań), przemysłowo-chemicznym (50%), farmaceutyczno-medycznym (43%), usług finansowych (41%), dóbr konsumenckich (37% ), usług biznesowych (28%) oraz energetycznym (24%), uznali także respondenci badania.

(ISBnews)

d4aahe8

Podziel się opinią

Share
d4aahe8
d4aahe8