Trwa ładowanie...
d3b0waq

Wärtsilä zapowiada odwołanie się do KIO od przetargu na modernizację EC Żerań

Warszawa, 19.11.2014 (ISBnews) - W związku z deklaracjami PGNiG Termika w sprawie przetargu na wybór generalnego wykonawcy modernizacji EC Żerań wyłącznie w oparciu o technologię gazowo-parową, Wärtsilä zapowiada odwołanie się od zapisów przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), jeśli zostanie on ogłoszony w tym kształcie, poinformował Adam Rajewski z polskiego oddziału Wärtsilä. Według Wärtsilä zapisy ograniczające technologię byłyby niezgodne z Ustawą Prawo Zamówień Publicznych, bezpodstawnie ograniczając konkurencję i zasady wolnego rynku.
Share
d3b0waq

?Wärtsilä jest zaniepokojona faktem, że pomimo wielu prób dotarcia do ośrodków decyzyjnych PGNiG Termika najprawdopodobniej nie zostały uwzględnione argumenty na rzecz dopuszczenia do przetargu rozwiązania będącego biznesową i technologiczną alternatywą dla bloku gazowo-parowego. To sygnały tym bardziej niezrozumiałe, że Wärtsilä wycenia koszt budowy bloku gazowego o mocy ok. 450 MW w oparciu o silniki tłokowe na 900 mln zł, zaś budowa tradycyjnego bloku gazowo-parowego w przypadku inwestycji na Żeraniu to koszt rzędu 1,5 mld zł. Wärtsilä spodziewała się, że spółka PGNiG Termika, należąca do Skarbu Państwa i dysponująca pieniędzmi polskich podatników będzie z większym namysłem przygotowywać przetargi, tak by zapewnić optymalne wykorzystanie publicznych środków" - powiedział Rajewski, cytowany w komunikacie.

Firma deklaruje również, iż byłaby w stanie zrealizować projekt w około 16 miesięcy, czyli w czasie blisko dwukrotnie krótszym niż ten potrzebny na budowę bloku gazowo-parowego.

?Niedopuszczenie do przetargu technologii silnikowej oznacza wyłączenie z postępowania jednej z najnowocześniejszych technologii wytwarzania energii i ciepła, stosowanej na wysokorozwiniętych rynkach. Elektrownie oparte o technologię silnikową Wärtsilä działają już m.in. w USA, Turcji, Danii oraz, od niedawna, w Estonii" - czytamy w komunikacie.

d3b0waq

Wcześniej Rajewski w rozmowie z agencją ISBnews informował, że fińska Wärtsilä chce uczestniczyć w przetargach w Polsce na elektrociepłownie oraz tzw. obiekty interwencyjne ze swoimi instalacjami w technologii silników tłokowych i docelowo zdobyć w Polsce "mocną pozycję" w segmencie instalacji kogeneracji gazowej powyżej 8 MW.

Wärtsilä to wiodący w świecie dostawca kompletnych rozwiązań technologicznych dla energetyki i przemysłu okrętowego, a także związanych z nimi usług. Koncentrując się na efektywności energetycznej i technologicznej innowacyjności, Wärtsilä maksymalizuje środowiskową i ekonomiczną efektywność działalności swoich klientów. W 2013 r. korporacja zatrudniała ok. 18 700 pracowników, a wartość jej przychodów osiągnęła 4,7 miliarda euro. Spółka działa w ponad 700 lokalizacjach w prawie 70 krajach z całego świata. Wärtsilä jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Helsinkach.

(ISBnews)

d3b0waq

Podziel się opinią

Share
d3b0waq
d3b0waq