Ważne wieści dla podróżujących z lotniska Kraków-Balice

Pięć nowych połączeń i trzy nowe linie
lotnicze pojawią się w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-
Balice (MPL) wraz z wejściem w życie letniego rozkładu lotów.
Zacznie on obowiązywać w nocy z 28 na 29 marca.

Pięć nowych połączeń i trzy nowe linie lotnicze pojawią się w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice (MPL) wraz z wejściem w życie letniego rozkładu lotów. Zacznie on obowiązywać w nocy z 28 na 29 marca.

Jak poinformował dziennikarzy w czwartek prezes MPL Jan Pamuła, Kraków zyska nowe połączenia z kolejnymi czterema europejskimi stolicami.

Od kwietnia loty do Berlina rozpocznie niemiecki przewoźnik Air Berlin, do stolicy Danii Kopenhagi będzie można podróżować z tanimi liniami Norwegian, a do Aten pasażerów przewiezie PLL LOT. Od czerwca przybędzie połączenie do stolicy Islandii Reykjaviku, realizowane przez tamtejszy Iceland Expres. Poza tym włoskie linie Windjet zapewnią przeloty do Forli pod Bolonią.

Do rozkładu po zimowej przerwie wrócą połączenia z Krakowa do Helsinek (Finnair), Leeds (Jet2), Poznania (JetAir) oraz Nowego Jorku (PLL LOT).

Nowymi przewoźnikami w krakowskim porcie będzie niemiecki Air Berlin, islandzki Iceland Express oraz włoski Windjet.
_ Mimo słabej koniunktury na rynku lotniczym w letnim rozkładzie uruchamiamy najwięcej nowych połączeń spośród wszystkich portów w Polsce _ - podkreślił Pamuła.

W sumie w sezonie letnim port lotniczy w Krakowie zaoferuje 46 połączeń do 38 portów lotniczych i 34 miast. Loty rozkładowe będzie wykonywać 20 przewoźników, do tego dochodzi 23 przewoźników czarterowych.

Prezes zapowiedział, że jeszcze w tym sezonie letnim powinny zostać uruchomione połączenia do Rzymu i Moskwy. _ To są dla nas priorytetowe kierunki _ - zaznaczył.

Jeśli nie uda się przekonać polskiego narodowego przewoźnika do uruchomienia tych połączeń, to - jak zapowiedział Pamuła - lotnisko wraz z samorządami Małopolski i Krakowa skorzysta z "obowiązku świadczenia usług publicznych".

Obowiązek taki może zostać nałożony przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC), jeśli samorząd dowiedzie, iż połączenie przyczynia się do m.in. rozwoju regionu. Operator połączenia wybierany jest w przetargu, w którym mogą wystartować wszystkie unijne linie lotnicze. Kraków byłby pierwszym polskim miastem, korzystającym z tej formy wsparcia.

Szef MPL poinformował, że nadal trwają rozmowy z największą europejską tanią linią lotniczą, irlandzkim Ryanairem, w sprawie założenia bazy w Krakowie. _ Z Ryanairem trwają zaawansowane, intensywne i bardzo trudne rozmowy _ - ocenił prezes, dodając, iż jednym z warunków lotniska jest zapewnienie sobie wpływu na politykę kształtowania siatki połączeń przez przewoźnika, aby nie dopuścić do wyniszczającej konkurencji wewnątrz portu.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice (MPL) jest drugim co do wielkości (po warszawskim Okęciu) lotniskiem w Polsce, które w całym zeszłym roku obsłużyło 2,9 mln pasażerów. Po raz pierwszy od 2003 roku lotnisko odnotowało spadek liczby podróżnych, który wyniósł 4,7 proc. w porównaniu z rekordowym 2007 rokiem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)