Ważne zmiany dla palaczy. Wchodzą w życie już 20 maja
Zmiany w procesie rejestracji wyrobów tytoniowych zaczynają obowiązywać. Do tej pory, system Track&Trace koncentrował się przede wszystkim na papierosach i tytoniu do samodzielnego skręcania. Jednak już w przyszłym miesiącu, lista produktów objętych tym systemem zostanie znacznie poszerzona.
Obecnie, system Track&Trace obejmuje jedynie papierosy i tytoń do ręcznego skręcania papierosów. Ale już od 20 maja 2024 r., system ten zostanie rozszerzony i będzie obejmował również inne wyroby tytoniowe.
Ważnym elementem zabezpieczającym są etykiety akcyzowe, które są przyklejane na wyżej wymienione towary. Z tego powodu, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich mechanizmów ochrony - tak wynika z informacji zawartych w dokumencie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spytaliśmy młodych. Wiedzą, ile kosztują prąd, benzyna czy iPhone?
Zmiana, która dotknie palaczy
Zapowiedziano, że od 20 maja 2024 r. lista produktów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie poszerzona o inne wyroby nieopodatkowane akcyzą, takie jak tytoń do żucia czy snus. Te produkty będą musiały być odpowiednio zabezpieczone zgodnie z art. 3 decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej (UE) 2018/576.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ile można zarobić w Polsce na restauracji? Karol Okrasa w Biznes Klasie
Rozszerzenie to obejmie między innymi także cygara, cygaretki, tabakę czy tytoń do fajek wodnych. Powodem wprowadzenia tych zmian jest dążenie do skuteczniejszego zwalczania nielegalnego handlu tytoniem, ochrony zdrowia publicznego i wspierania finansów państwa.
Miejsca sprzedaży oferujące produkty tytoniowe również muszą się zarejestrować w systemie. To jedyny wymóg stawiany przed punktami handlu detalicznego w kontekście funkcjonowania systemu Track&Trace. Nieprzestrzeganie tego wymogu może uniemożliwić zakup tytoniu od dostawców już od 20 maja 2024 roku.
Przepisy dotyczące systemu Track&Trace w Europie zostały włączone do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 22 lipca 2016 roku o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed negatywnymi skutkami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Głównym zabezpieczeniem wymaganym przez system Track&Trace, stosowanym na poszczególnych paczkach papierosów i tytoniu do manualnego przygotowywania papierosów, są symbole akcyzowe. Wyjątek stanowią produkty wolnocłowe dostępne w strefach duty-free dla osób zmierzających do krajów spoza UE.
Rynek wyrobów tytoniowych w Polsce
"Puls Biznesu" informuje, że papierosy są kluczowym elementem budżetu Polski. "W roku 2022 z akcyzy na produkty tytoniowe do budżetu wpłynęło ponad 25 mld zł, a dodatkowo kilka miliardów z VAT. Dane za rok 2023 jeszcze nie są dostępne, ale już wiadomo, że te kwoty były jeszcze wyższe" - czytamy.