Odrzucona recepta? To może się zdarzyć po 1 lipca. Wszedł nowy system
Zmienia się system wystawiania recept rocznych. Lekarze mieli czas na dostosowanie się do nowych regulacji do końca czerwca. Od 1 lipca recepty wystawiane według starego schematu będą odrzucane.
Nowe zasady dotyczące zlecania i realizacji recept rocznych zostały zapisane w ustawie z dnia 17 sierpnia 2023 r. Rząd długo przekładał jednak termin wejścia nowych przepisów w życie. Pierwotnie regulacje miały zacząć obowiązywać od 1 kwietnia. Drugą wyznaczoną datą był 8 maja. Oba terminy okazały się trudne do dotrzymania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy dokupują na potęgę. "Przebiło już się do świadomości"
Ostatecznie nowy system wchodzi więc w życie 1 lipca 2024 r. Co się zmienia? "Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że już od listopada ubiegłego roku pacjenci otrzymujący tzw. recepty roczne mogą odebrać leki w aptece tylko na maksymalnie 120 dni. Pozostałą część muszą pobrać po upływie 90 dni.
Recepty - zmiany po 1 lipca
Po 1 marca ilość leku wydawane jednorazowo obliczana jest przez system apteczny. Ten nie działał jednak prawidłowo z powodu niekompatybilności zapisów dawkowania w systemach gabinetowych lekarzy. Resort zdrowia poinformował, że od 1 lipca lekarze będą musieli stosować nowe schematy przy zapisywaniu informacji o dawkowaniu leków na e-receptach.
"Nowy schemat ułatwi osobie wystawiającej e-receptę precyzyjne zapisanie informacji o schematach dawkowania oraz okresie stosowania" – podaje Ministerstwo Zdrowia.
Pacjenci jednak nic nie muszą robić w tej kwestii, gdyż zmiany w tym zakresie leżą po stronie medyków. Jednak problem może pojawić się przy realizacji recepty, jeśli nasz lekarz nie dostosuje się do wymagań.