"We wtorek projekt ustawy o unieważnieniu niekorzystnych umów na opcje walutowe"

Wicepremier Waldemar Pawlak będzie chciał
wprowadzić do porządku obrad wtorkowego posiedzenia rządu projekt
ustawy o unieważnieniu zawieranych z bankami niekorzystnych dla
klientów umów na opcje walutowe.

09.02.2009 | aktual.: 10.02.2009 12:44

Jeśli rząd nie zgodzi się na takie rozwiązania, klub Polskiego Stronnictwa Ludowego sam wniesie do Sejmu projekt takiej ustawy - poinformował Pawlak w poniedziałek na konferencji prasowej w Olsztynie.

_ Będziemy zmierzać do tego, by na posiedzeniu rządu jutro, zaproponować rozwiązanie, które by bazowało na dyrektywie europejskiej MiFID (Markets in Financial Instruments Directive - PAP) i wprowadzało mechanizm bezpośrednio tak, by te transakcje, które były zawarte z naruszeniem zasad określonych w tej dyrektywie mogły być unieważnione _ - powiedział.

MiFID to dyrektywa dotycząca rynków instrumentów finansowych. Tworzą ją unijne przepisy mające na celu przede wszystkim ochronę klientów instytucji finansowych. Powinni być oni dokładnie informowani m.in. o ryzyku, jakie może wiązać się z konkretną inwestycją, a także o kosztach. Klienci muszą też otrzymać informacje o swoich prawach.

Wicepremier podkreślił, że dyrektywy MiFID do polskiego prawa nie wprowadzono - jego zdaniem - z powodu zaniedbań polityków, którzy zajmowali się "konfrontacjami", a nie pilnowaniem "kluczowych dla Polski interesów".

Pawlak podkreślił, że obecnie trzeba zastosować nadzwyczajne rozwiązania by "przywrócić porządek prawny i zadbać o uczciwe przejrzyste, transparentne warunki prowadzenia transakcji".

Wicepremier przypomniał, że podstawy prawne dla unieważnienia takich umów (na opcje - PAP) można wywieść z prawa europejskiego, a nawet kodeksu cywilnego - umowy bowiem nie mogą prowadzić do wyzysku żadnej ze stron.

Kilkanaście miesięcy temu, kiedy złoty umacniał się, przedsiębiorcy sprzedający swoje usługi bądź towary za waluty obce, w obawie przed stratami, zawierali z bankami umowy dotyczące tzw. opcji walutowych. Chcieli w ten sposób zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym.

Źródło artykułu:PAP
bankiopcjepawlak
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)