Trwa ładowanie...
d34qt37

We wtorek rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o BFG - KPRM

07.12. Warszawa (PAP) - Rada Ministrów na posiedzeniu 11 grudnia rozpatrzy projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym - wynika z porządku obrad Rady Ministrów...

Share
d34qt37

07.12. Warszawa (PAP) - Rada Ministrów na posiedzeniu 11 grudnia rozpatrzy projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym - wynika z porządku obrad Rady Ministrów opublikowanego przez KPRM.

Projekt ustawy wprowadza opłatę ostrożnościową, jako sposób pozyskania dodatkowych środków na finansowanie ewentualnych przyszłych działań mających na celu utrzymanie stabilności sektora bankowego.

Wysokość opłaty uiszczanej przez banki byłaby każdorazowo kalkulowana jako iloczyn stawki nieprzekraczającej 0,2 proc. i podstawy, którą stanowi kwota odpowiadająca 12,5-krotności sumy wymogów kapitałowych z tytułu poszczególnych rodzajów ryzyka oraz wymogów kapitałowych z tytułu przekroczenia limitów i naruszenia innych norm.

d34qt37

Według zapowiedzi MF wysokość stawek opłaty ostrożnościowej ustalana byłaby przy uwzględnianiu tzw. zjawiska antycykliczności, co oznacza, że Rada BFG decydując o wysokości opłaty ostrożnościowej brałaby pod uwagę w szczególności sytuację w sektorze finansowym.

W ubiegłym tygodniu Rada Bankowego Fundusz Gwarancyjnego określiła stawkę opłaty rocznej banków na rzecz BFG w 2013 roku na poziomie 0,1 proc. Stawka została tym samym nieznacznie zmieniona wobec 0,099 proc. w 2012 r. Obowiązkowa opłata roczna ma być uiszczona do 15 marca 2013 r.

Piotr Piłat, dyrektor w Ministerstwie Finansów informował wcześniej PAP, że tryb wprowadzenia opłaty rocznej nie koliduje z zasadami ustalania i uiszczania opłaty ostrożnościowej w roku wejścia w życie ustawy.(PAP)

seb/ ana/

d34qt37

Podziel się opinią

Share
d34qt37
d34qt37