We wtorek w Sejmie o elektronicznych deklaracjach podatkowych

We wtorek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakłada on, że firmy-płatnicy podatku PIT oraz niektórzy płatnicy CIT będą musieli składać elektroniczne deklaracje podatkowe.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu autorstwa Ministerstwa Finansów, wdrożenie projektowanych rozwiązań bezpośrednio przyczyni się do budowy elektronicznej administracji podatkowej, pośrednio zaś do poprawy poziomu dobrowolnego wypełniania obowiązków podatkowych przez interesariuszy administracji podatkowej oraz ograniczenia najczęściej popełnianych błędów podczas rozliczeń podatkowych.

Dodano, że wzrost liczby dokumentów podatkowych przekazywanych administracji podatkowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej pozwoli na natychmiastowe gromadzenie w systemie informatycznym danych niezbędnych do uruchomienia usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych dla niektórych podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (pre-filed tax return - PFR).

Projekt nakłada na firmy-płatników podatku PIT i podmioty niepełniące funkcji płatnika w tym podatku obowiązek przekazywania administracji podatkowej informacji o dochodach podatników wyłącznie drogą elektroniczną. Zwolnienie z tego obowiązku, czyli możliwość przekazania informacji w formie papierowej, dotyczyłoby jedynie podmiotów, które dane o dochodach podatników sporządzają dla nie więcej niż pięciu osób.

Oznacza to, że każdy podatnik będzie miał konto w ramach nowego systemu informatycznego e-podatki, tworzonego przez resort finansów. Znajdzie tam wstępnie wypełnione zeznanie PIT, i jeśli uzna, że wszystko jest w porządku, to używając ikonki "wyślij", prześle go do urzędu skarbowego i automatycznie uzyska poświadczenie jego odbioru.

W przypadku płatników będących osobami fizycznymi, nie będzie wymagany bezpieczny podpis elektroniczny.

W projekcie założono, że od 2015 r. usługę PFR urzędy skarbowe udostępnią dla podatników rozliczających PIT-37 (składany głównie przez pracowników, zleceniobiorców, emerytów i rencistów), a od 2016 r. rozszerzą ją na PIT-36 (składany głównie przez przedsiębiorców) i PIT-38 (składany przez osoby osiągające dochody kapitałowe, np. z giełdy)
.

Także w przypadku podatników i płatników podatku dochodowego od osób prawnych nałożono obowiązek składania zeznania podatkowego CIT-8 oraz informacji o wysokości przychodu uzyskanego przez zagranicznych podatników IFT-2 wyłącznie elektronicznie. Złożone w ten sposób deklaracje podatkowe trzeba będzie jednak opatrzyć bezpiecznym podpisem elektronicznym, tj. weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Zgodnie z projektem nowelizacji prawo do złożenia zeznań podatkowych CIT-8 i IFT-2 w formie papierowej, przysługiwałoby jedynie podatnikom i płatnikom podatku dochodowego od osób prawnych, którzy są zwolnieni z obowiązku składania elektronicznych deklaracji w podatku PIT. (PAP)

rbk/ mhr/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)