Trwa ładowanie...

Wedbush poluje na polskich brokerów

Duża firma inwestycyjna z Kalifornii wchodzi do Polski. Chce budować od podstaw dom maklerski, ale myśli też o przejęciach. Rozmawia już z dwiema spółkami.

Wedbush poluje na polskich brokerówŹródło: Jupiterimages
d4ixm6a
d4ixm6a

Edward Wedbush, założyciel i prezes Wedbush Securities, grupy finansowej z Kalifornii, zapowiada w rozmowie z „Parkietem” zakup jednego z niedużych polskich domów maklerskich. Chce tu zbudować biznes, nawet jeśli przejęcie się nie uda.

Na zakupach w Polsce

Jak udało nam się ustalić, Amerykanie rozmawiają już z dwiema spółkami z Warszawy. Kto może być na celowniku brokera z Los Angeles? Na rynku spekuluje się, że nowego inwestora poszukuje Doradztwo dla Polskich Przedsiębiorstw Securities (DPPS), które przygotowuje firmy do wejścia na giełdę. Jego akcjonariuszami są osoby zarządzające oraz m.in. Bogdan Fota, założyciel giełdowej Foty, i Stanisław Mikrut, twórca Śnieżki, producenta farb. Krzysztof Skoczyński, prezes i jeden ze współwłaścicieli DPPS, zaprzecza jednak, aby były prowadzone rozmowy z Wedbush Securities.

Amerykanie nie czekają jednak na efekty rozmów z Polakami. W ubiegłym tygodniu zarejestrowali w Warszawie spółkę Wedbush Securities Europe. – Obecnie składamy dokumenty potrzebne do uzyskania licencji domu maklerskiego. Następnie będziemy się ubiegać o członkostwo na GPW – zapowiada Edward Wedbush. Obecnie Andrew Filipek, wiceprezes polskiej spółki, poszukuje zespołu do tworzącego się biura. Polska to pierwszy zagraniczny rynek, na który wchodzi amerykański broker. Warszawska firma ma być przyczółkiem do ekspansji w innych krajach europejskich.

Z Warszawy do Londynu

Wedbush Securities Europe ma zamiar się starać o zdalne członkostwo na giełdach we Frankfurcie i Londynie. Dlaczego postawił najpierw na Warszawę? – Nie bez znaczenia jest współpraca warszawskiej giełdy z NYSE Euronext, której jesteśmy członkiem. Z GPW już wcześniej współpracowaliśmy w ramach programu WSE IPO Partner, którego celem jest zachęcanie zagranicznych firm do debiutu w Warszawie – wyjaśnia Wedbush.

d4ixm6a

Spółki z USA na GPW

Przedstawiciele amerykańskiego brokera zapewniają, że rozmawia on już ze spółkami z USA zainteresowanymi notowaniami na GPW i NewConnect. Twierdzą, że w przyszłym roku Wedbush może wprowadzić do obrotu pierwsze spółki.

Broker chce rywalizować również o klientów, których interesuje inwestowanie za granicą. – Chcemy zapewnić polskim inwestorom dostęp do innych rynków. Za naszym pośrednictwem będą mogli handlować na giełdach amerykańskich – podkreśla szef kalifornijskiej firmy.

Wedbush został założony w 1955 r., a od 1972 r. jest członkiem NYSE. Działa też na Nasdaq oraz innych amerykańskich giełdach. Ma własną izbę rozliczeniową, z usług której korzystała m.in. alternatywna platforma obrotu Bats. W skład grupy Wedbush (aktywa 3,3 mld USD) obok brokera wchodzą też bank i fundusz private equity.

Andrzej Szurek

d4ixm6a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ixm6a