Trwa ładowanie...
d2jubch

Węglokoks Energia ZCP przejął PEC w Rudzie Śląskiej

Spółka Węglokoks Energia ZCP z grupy Węglokoks Energia przejęła w poniedziałek, również należące do tej grupy, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Rudy Śląskiej - podał Węglokoks w komunikacie.

Share
d2jubch

Władze Węglokoksu Energii wskazują, że chodzi o konsolidację dotychczasowej działalności spółek z grupy (działających przede wszystkim na terenie Rudy Śląskiej). Celem jest m.in. utworzenie kompleksowego łańcucha dostawy ciepła do odbiorców - z równoczesną możliwością termicznego utylizowania odpadów z terenu Rudy Śląskiej.

Dawniej samorządowa spółka PEC z Rudy Śląskiej, dostarczająca ciepło do ponad 1,1 tys. obiektów, została w 2012 r. sprzedana spółce Zespół Ciepłowni Przemysłowych Carbo-Energia z grupy Kompanii Węglowej.

Carbo-Energia powstała w 1995 r. w wyniku restrukturyzacji Rudzkiej Spółki Węglowej. Przejęła wtedy ciepłownie działające wcześniej w obrębie rudzkich kopalń. W 2004 r. wszystkie jej udziały przejęła Kompania Węglowa. W chwili przejmowania rudzkiego PEC Carbo-Energia była właścicielem czterech ciepłowni i jednej elektrociepłowni.

d2jubch

W kwietniu 2014 r. 100 proc. udziałów w Carbo-Energii przejęło Wspólne Przedsiębiorstwo Energetyczne w Katowicach - obecnie Węglokoks Energia. Powstała wówczas spółka Węglokoks Energia Zespół Ciepłowni Przemysłowych Carbo-Energia, której nazwę w styczniu ub. roku zmieniono na Węglokoks Energia ZCP (obecnie do Węglokoksu Energii należy jeszcze spółka Węglokoks Energia NSE - dawniej Nadwiślańska Spółka Energetyczna).

W poniedziałkowym komunikacie Węglokoks poinformował, że zgodnie z przepisami spółka Węglokoks Energia ZCP wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki spółki PEC w Rudzie Śląskiej, która jednocześnie straciła osobowość prawną.

Cytowany prezes Węglokoksu Energii Jacek Boroń wskazał na integracyjny wymiar połączenia.

"Powstanie zintegrowanego, silnego biznesowo przedsiębiorstwa ciepłowniczego, a tym samym kompleksowego łańcucha dostawy ciepła do odbiorców tj. wytwarzania, przesyłu i dystrybucji ciepła z równoczesną możliwością termicznego utylizowania odpadów z terenu Rudy Śląskiej jest dla nas w Grupie Węglokoks Energia krokiem milowym" - podkreślił.

d2jubch

"Będziemy tym samym z pewnością intensyfikować działania związane z pozyskiwaniem nowych odbiorców" - zasygnalizował.

Prezes Węglokoksu Energii ZCP Andrzej Łokas zaznaczył, że połączenie spółek w grupie Węglokoks Energia wynika z przyjętej przez nią strategii.

"W aspekcie ekonomiczno-finansowym dzięki realizacji połączenia spółek liczymy (...) na optymalizację kosztów, eliminację wzajemnych rozliczeń, poprawę wskaźników finansowych i wyższą konkurencyjność na rynku. Myślę, że realne korzyści płyną także do pracowników naszych spółek w postaci szansy na rozszerzanie kompetencji i zwiększanie możliwości rozwoju zawodowego" - ocenił Łokas.

Dotychczasowy prezes PEC Jerzy Warmuziński podkreślił, że ujednolicona struktura organizacyjna daje pełną kontrolę nad procesem wytwarzania, przesyłu i dystrybucji ciepła.

d2jubch

"Integracja techniczna systemów ciepłowniczych, jednolity monitoring i zarządzanie ewentualnymi zakłóceniami też staje się łatwiejsze i sprawniejsze. Ponadto będziemy mogli lepiej koordynować działania inwestycyjne, które wpływać będą na poprawę efektywności dostawy ciepła od źródła do odbiorcy finalnego" - wskazał Warmuziński.

PEC z Rudy Śląskiej zajmował się wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją ciepła na terenie miasta, ogrzewając m.in. budynki mieszkaniowe, budynki użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola, żłobki, szpitale, przychodnie), a także podmioty gospodarcze. Spółka zapewniała też ciepło na cele technologiczne oraz ciepłej wody. Firma kupowała ciepło w elektrociepłowniach zawodowych, a także częściowo sama je wytwarzała we własnych kotłowniach gazowych i olejowych.

Wskutek poniedziałkowej transakcji PEC stał się częścią spółki Węglokoksu Energii ZCP, w ramach której działają: elektrociepłownia Mikołaj, ciepłownie Nowy Wirek, Wanda, Bielszowice i Halemba, a także kotłownia Szyb VI.

d2jubch

Podziel się opinią

Share
d2jubch
d2jubch