Wejście do euro w 2012 realne, jeśli PLN zacznie stabilizację w II kw. '09 - MF (aktl.)

...

27.04.2009 | aktual.: 28.04.2009 06:43

(dochodzą kolejne wnioski z dokumentu)

27.4.Warszawa (PAP) - Wejście do strefy euro w 2012 roku będzie możliwe, jeśli proces stabilizacji kursu złotego rozpocznie się jeszcze w II kwartale tego roku - wynika z przyjętego przez rząd w poniedziałek dokumentu MF "Uwarunkowanie realizacji kolejnych etapów mapy drogowej przyjęcia euro przez Polskę".

Wnioski zawarte w dokumencie przygotowanym w resorcie finansów znalazły się w ubiegłotygodniowym wywiadzie dla PAP pełnomocnika rządu ds. euro, wiceministra finansów Ludwika Koteckiego.

"Późniejsze przystąpienie do mechanizmu ERM2 nie wyklucza jednak przyjęcia wspólnej waluty w 2012 r., jeśli okres stabilizacji złotego, poprzedzający jego włączenie do nowego systemu, rozpocznie się jeszcze w II kwartale br. Brak spełnienia tego warunku oznaczałby natomiast konieczność przesunięcia planowanej daty przyjęcia euro" - napisano w dokumencie przyjętym przez rząd.

Autorzy dokumentu podają, że w obecnych warunkach ustalenie centralnego parytetu złotego do euro wiąże się ze znaczną niepewnością co do jego spójności z bieżącą sytuacją makroekonomiczną kraju oraz kursem równowagi.

"Niepewność ta byłaby znacznie mniejsza, gdyby moment wyznaczenia parytetu poprzedzał kilkumiesięczny okres względnej stabilizacji kursu złotego. Spełnienie tego warunku niewątpliwie utrudnia niska obecnie płynność na polskim rynku walutowym. W efekcie pojedyncze transakcje mogą prowadzić do istotnych zmian kursu złotego" - napisano.

"Czynnik ten jest i będzie uwzględniany w analizach zmienności kursu walutowego, które będą kontynuowane w celu zidentyfikowania momentu pozwalającego na wprowadzenie złotego do ERM2" - podkreślają autorzy dokumentu.

Z dokumentu wynika także, że analizy zmienności kursu walutowego będą prowadzone na bieżąco w celu zidentyfikowania momentu pozwalającego na wprowadzenie złotego do ERM2.

"Równocześnie Rząd podejmuje działania, które powinny sprzyjać zwiększeniu stabilności polskiej waluty" - napisano.

"Działania te znalazły odzwierciedlenie m. in. w wystąpieniu do MFW o przyznanie Polsce tzw. elastycznej linii kredytowej" - dodano.

Jednoznaczne zdefiniowanie poziomu zmienności kursu złotego pozwalającego na jego włączenie do ERM2 jest jednak utrudnione nie tylko z powodu stosowania różnych miar tej zmienności, lecz także konieczności uwzględniania innych zmiennych ekonomicznych w ocenie bieżącej i przewidywanej sytuacji na rynku walutowym.

"Niemniej, w ocenie rządu nie jest wymagane wcześniejsze osiągnięcie stabilności, jaką kurs złotego charakteryzował się w okresie poprzedzającym zaburzenia na światowych rynkach finansowych. Należy mieć bowiem na względzie fakt, że włączenie polskiej waluty do ERM2 w ramach wiarygodnej ścieżki integracji z pewnością przyczyniłoby się do znaczącego obniżenia zmienności kursu złotego" - wynika z dokumentu.

W ocenie autorów raportu oprócz kształtowania się sytuacji na rynku walutowym, decyzja o włączeniu złotego do nowego systemu kursowego będzie także uwzględniać możliwość spełnienia po ok. dwuletnim pobycie w ERM2 wszystkich formalnych warunków przyjęcia euro, w tym dotyczących koniecznych do przeprowadzenia dostosowań prawnych. (PAP)

bg/ jba/ dan/

Źródło artykułu:PAP
emufinanseyy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)