Wendel: 25 mln zł dla otoczenia biznesu na wsparcie młodych z Polski Wschodniej

25 mln zł z funduszy unijnych będą mogły zdobyć instytucje otoczenia biznesu, przygotowujące młodych ludzi, poniżej 35 roku życia z regionów Polski Wschodniej do zakładania firm - poinformowała PAP wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel.

We wrześniu będzie ogłoszony pilotażowy konkurs, nabór wniosków ruszy w październiku. Instytucje te mają świadczyć wszechstronną pomoc ekspercką młodym, którzy mają ciekawe pomysły na biznes. Pieniądze pochodzą z programu Polska Wschodnia 2014-2020.

Wiceminister Wendel powiedziała PAP, że od powodzenia tego pilotażu będzie zależało czy pomysł będzie dalej wdrażany. Na razie Polska ma warunkową zgodę Komisji Europejskiej w tej sprawie. Czy pilotaż się sprawdzi, będzie wiadomo maksymalnie w ciągu dwóch lat. Jeśli się nie powiedzie, pieniądze będą przeznaczone na inne cele.

W pierwszym etapie młody człowiek z pomysłem na biznes nie otrzyma dotacji na swe przedsięwzięcie, a pomoc merytoryczną, dostęp do stanowiska pracy przez 10 miesięcy, usług księgowych, doradczych, czy laboratoriów, by mógł pracować nad swoim pomysłem - informowało PAP wcześniej Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

"To działanie jest skierowane do młodych, pomysłowych ludzi, którzy chcą rozpoczynać działalność gospodarczą. Chcemy, żeby po pierwsze ci, którzy mają pomysł na siebie zostali w swoim makroregionie Polski Wschodniej" - wyjaśniła Wendel i dodała, że to oferta także dla tych, którzy chcieliby się do tej części Polski przeprowadzić.

"My takiego przedsiębiorcę chcemy od początku otoczyć profesjonalną opieką. Żeby najpierw, w tej początkowej fazie, grono ekspertów mogło ocenić pomysł biznesowy. Czy on się może rozwinąć, w jakich warunkach, co będzie potrzebne, żeby się ten pomysł rozwinął. Jeżeli ten etap zostanie zaliczony przez tego młodego człowieka, dostanie kolejną transzę środków, żeby wdrożyć w życie to, co zostało zaplanowane" - powiedziała Wendel.

Wiceminister zaznaczyła, że instytucje, które będą chciały pomóc młodym, mogą korzystać z ekspertów z różnych dziedzin: ekonomistów, prawników, doświadczonych biznesmenów, którzy z sukcesami prowadzą swe firmy. "Mamy nadzieję na bardzo dobrą współpracę z samorządami terytorialnymi, czyli z władzami gmin, które powinny stworzyć też takie troszeczkę - można powiedzieć opiekuńcze - warunki dla tych pomysłów, żeby tych ludzi zachęcić do pozostawania w danych miejscach" - powiedziała Wendel.

Chodzi np. o ulgi podatkowe, obniżki opłat lokalnych, udostępnianie terenów inwestycyjnych, a nawet mieszkań młodym. "Bo często bariera mieszkania dla młodego człowieka jest nie do przekroczenia (). Wtedy gmina dostaje w zamian funkcjonujące przedsiębiorstwo"- powiedziała Wendel.

Dodała, że młodzi ludzie z najlepszymi pomysłami będą mieli również później szanse dotowania realizacji ich pomysłów, które będą finansowane z puli ok. 200 mln euro w programie Polska Wschodnia, przeznaczonej na rozwój startupów. Pierwsze konkursy dla firm typu startup z Polski Wschodniej zaplanowano w drugim kwartale 2016 r. Maksymalnie firma taka będzie mogła dostać 800 tys. zł bezzwrotnej dotacji, pod warunkiem zapewnienia 15 proc. wkładu własnego.

Młoda firma ma dalej korzystać z opieki ekspertów przez kolejne lata tak, by udało się ją np. wprowadzić na rynki międzynarodowe.

"Więc można powiedzieć, że taki przedsiębiorca () będzie miał opiekę od pomysłu aż nawet do ekspansji na rynki zagraniczne. Ale najważniejsza jest sprawa przygotowania biznesplanu, przygotowania tego projektu, pomysłu do realizacji i utrzymanie go na rynku przez 2 - 3 lata. Bo to jest taki okres kiedy najwięcej młodych firm, niestety kończy swoją działalność" - zaznaczyła Wendel.

Program Polska Wschodnia na lata 2014-2020 to ok. 2 mld euro z UE kierowane do pięciu regionów: Lubelskiego, Podlaskiego, Podkarpackiego, Świętokrzyskiego i Warmińsko-mazurskiego. Pieniądze te będą przeznaczone głównie na innowacyjną przedsiębiorczość, inwestycje w komunikację miejską czy kolej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)