Wenezuela eksportuje pół miliarda franków w złocie
Wenezuela przesłała w lutym do Szwajcarii złoto o wartości około 443 mln franków. W zamian bank centralny dostał tzw. złote swapy.
Wenezuela przesłała w lutym do Szwajcarii złoto o wartości około 443 mln franków. W zamian bank centralny południowoamerykańskiego państwa dostał tzw. złote swapy, które umożliwiają szybkie pozyskanie pieniądza na rynku.
Szczegóły wydarzenia opublikowała szwajcarska izba celna, ale prezes banku centralnego Wenezueli już w lutym informował o zamiarze przeprowadzenia takiej operacji.
- To normalne, wszystkie banki centralne tak robią - powiedział miesiąc temu Reuterowi prezes Nelson Merentes, dodając, że operacja ma swoje ramy czasowe, trzy- lub czteroletnie, a partnerami jest kilka banków.
Złoto zostało wysłane do Szwajcarii, a w zamian bank Wenezueli otrzymał swapy na złoto - papiery, które umożliwiają szybkie pozyskanie gotówki na rynku, czyli są formą pożyczki z zabezpieczeniem w złocie.
Wenezuela jest jednym z największych producentów ropy na świecie, członkiem OPEC, jednak nie ma szczęścia do skrajnie lewicowych rządów, które skutecznie tłumią wszelkie możliwości wzrostu gospodarki. Obecnie kraj cierpi z powodu recesji, trzycyfrowej inflacji i chronicznych braków towarowych na rynku.
Rządowy system kontroli walutowej ściął ostatnio zezwolenia na dostęp do dolarów w celach importowych, co doprowadziło do znanego u nas kiedyś efektu pustych półek w sklepach.
Bank centralny rozpoczął negocjacje z Deutsche Bankiem w sprawie emisji złotych swapów, żeby poprawić płynność rezerw walutowych, tym bardziej że w tym roku dojdzie do spłaty długów kraju o znaczącej wartości - tak twierdziły miesiąc temu dwa źródła Reutera. Wenezuela wysłała wtedy złoto z kraju w celu przeprowadzenia certyfikacji, wymaganej przy emisji swapów.
Złoto straciło swój „certyfikat dobrej dostawy” w 2011 r., kiedy prezydent Hugo Chavez przetransferował je z zagranicznych banków do kraju.
Dużo większy był eksport złota do Szwajcarii w styczniu, kiedy przysłano kruszec o wartości 1,27 mld franków, jak podała izba celna.