Trwa ładowanie...
wenezuela
23-03-2016 11:46

Wenezuela eksportuje pół miliarda franków w złocie

Wenezuela przesłała w lutym do Szwajcarii złoto o wartości około 443 mln franków. W zamian bank centralny dostał tzw. złote swapy.

Wenezuela eksportuje pół miliarda franków w złocieFot: Zentilia/Istock
d26eaiy
d26eaiy

Wenezuela przesłała w lutym do Szwajcarii złoto o wartości około 443 mln franków. W zamian bank centralny południowoamerykańskiego państwa dostał tzw. złote swapy, które umożliwiają szybkie pozyskanie pieniądza na rynku.

Szczegóły wydarzenia opublikowała szwajcarska izba celna, ale prezes banku centralnego Wenezueli już w lutym informował o zamiarze przeprowadzenia takiej operacji.

- To normalne, wszystkie banki centralne tak robią - powiedział miesiąc temu Reuterowi prezes Nelson Merentes, dodając, że operacja ma swoje ramy czasowe, trzy- lub czteroletnie, a partnerami jest kilka banków.

Złoto zostało wysłane do Szwajcarii, a w zamian bank Wenezueli otrzymał swapy na złoto - papiery, które umożliwiają szybkie pozyskanie gotówki na rynku, czyli są formą pożyczki z zabezpieczeniem w złocie.

d26eaiy

Wenezuela jest jednym z największych producentów ropy na świecie, członkiem OPEC, jednak nie ma szczęścia do skrajnie lewicowych rządów, które skutecznie tłumią wszelkie możliwości wzrostu gospodarki. Obecnie kraj cierpi z powodu recesji, trzycyfrowej inflacji i chronicznych braków towarowych na rynku.

Rządowy system kontroli walutowej ściął ostatnio zezwolenia na dostęp do dolarów w celach importowych, co doprowadziło do znanego u nas kiedyś efektu pustych półek w sklepach.

Bank centralny rozpoczął negocjacje z Deutsche Bankiem w sprawie emisji złotych swapów, żeby poprawić płynność rezerw walutowych, tym bardziej że w tym roku dojdzie do spłaty długów kraju o znaczącej wartości - tak twierdziły miesiąc temu dwa źródła Reutera. Wenezuela wysłała wtedy złoto z kraju w celu przeprowadzenia certyfikacji, wymaganej przy emisji swapów.

Złoto straciło swój „certyfikat dobrej dostawy” w 2011 r., kiedy prezydent Hugo Chavez przetransferował je z zagranicznych banków do kraju.

Dużo większy był eksport złota do Szwajcarii w styczniu, kiedy przysłano kruszec o wartości 1,27 mld franków, jak podała izba celna.

d26eaiy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26eaiy