Trwa ładowanie...
d1d1cts
22-03-2017 21:55

Wiceminister Kwieciński: pełne wykorzystanie funduszy UE 2007-2013 elementem SOR

Pełne wykorzystanie funduszy unijnych z perspektywy 2007-2013 oraz aktualizacja strategii sektorowych i wdrożenie sprawnego monitoringu projektów strategicznych świadczą o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - mówił w środę wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

d1d1cts
d1d1cts

"Przykładem realizacji strategii było pełne wykorzystywanie funduszy unijnych; środki z perspektywy 2007-2013 mamy w 100 proc. wykorzystane. W końcu tego miesiąca składamy do Komisji Europejskiej ostateczne rozliczenie. (...) A przypomnę, że groziło nam niewykorzystanie ponad 30 mld zł w końcu 2015 r." - mówił wiceminister Kwieciński podczas posiedzenia zespołu doraźnego ds. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, powołanego w ramach Rady Dialogu Społecznego.

"Ta nasza machina już pracuje. Prowadzimy teraz inne, ważne działania, w obszarze strategicznym prowadzimy aktualizację strategii sektorowych. Ważnym działaniem jest sprawny monitoring projektów strategicznych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Bo większość społeczeństwa, jak i państwo (Rada Dialogu Społecznego - PAP) będziecie nas postrzegali przez pryzmat realizacji tych projektów" - mówił wiceminister rozwoju.

Według niego miejsc, gdzie strategia była realizowana, "było naprawdę bardzo wiele". Dodał, że ma na myśli nie tylko działania związane z funduszami unijnymi, ale "wiele innych inwestycji, których było grubo ponad 200, rozszerzenie stref, które zrealizowaliśmy w ubiegłym roku czy wsparcie indywidualnych przedsięwzięć".

Dodał, że dla organizacji pracodawców i związków zawodowych ważne są zmiany prawne dotyczące otoczenia działalności gospodarczej. Jak mówił, rozpoczęto realizację Konstytucji Biznesu, jak i pakiet "100 zmian dla firm". Jedna trzecia tych zmian prawnych weszła w życie na początku tego roku.

d1d1cts

"Ta strategia jest realizowana. Zaczynamy mieć tego namacalne dowody w postaci wskaźników makro- i mikroekonomicznych. Jest bardzo dobra sytuacja na rynku pracy, rośnie nam zatrudnienie w firmach. Gospodarka ma się coraz lepiej" - mówił.

W dokumencie, który został ostatecznie przyjęty przez rząd w lutym br. w stosunku do tego, który był przedmiotem konsultacji społecznych w 2016 r., nie ma żadnej rewolucji - przyznał wiceminister. Dodał, że rewolucyjnych zmian nie było w diagnozie ani w zagadnieniach problemowych. Kwieciński prezentując zmiany w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju stwierdził, że uwypuklony został obszar cyfryzacji.

"Z obszarów priorytetowych, który uwypukliliśmy to kwestia cyfryzacji. Można powiedzieć, że to była zasadnicza zmiana" - powiedział.

Zauważył, że zmieniony został układ projektów strategicznych, których było ponad 200, obecnie jest 185 i zostały przyporządkowane konkretnym obszarom wsparcia. Tłumaczył, że rząd odpowiednią decyzją może listę uzupełnić albo w przypadku niektórych projektów wnieść odpowiednie zmiany np. w przypadku zmiany właściciela.

d1d1cts

W jego opinii zmiany merytoryczne, które były wynikiem gorącej dyskusji w rządzie i poza rządem, po konsultacjach publicznych, dotyczyły energetyki i zagadnień spójności terytorialnej, które miały odpowiedzieć na pytanie, jak realizować politykę rozwoju w terenie.

Członków Zespołu interesowało, czy rząd może rozważać dłuższe działanie stref ekonomicznych, wykraczające poza rok 2026, czy przygotuje mapę zmian instytucjonalnych (przygotuje syntetyczny przewodnik z mapą instrumentów finansowych). Wiele pytań dotyczyło finansowania SOR. Jak mówił, do SOR włączono wydatki, które są związane z sektorem zdrowia.() To samo dotyczy wydatków na szkolnictwo wyższe" - tłumaczył Kwieciński. Tłumaczył, że oparto się na nomenklaturze OECD, a ta wskazuje, które działania rządu mają charakter prorozwojowy.

Zespół doraźny ds. SOR będzie działał do jesieni przyszłego roku, skupiając się na monitorowaniu realizacji strategii.

d1d1cts
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d1cts