Trwa ładowanie...
d26eaiy
10-02-2016 13:50

Wiceminister rozwoju: kredyt na innowacje technologiczne jeszcze w tym roku

Jeszcze w tym roku uruchomimy specjalny kredyt na innowacje technologiczne i fundusz gwarancyjny, dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw - zapowiedział w Sejmie wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. Dodał, że wzrost nakładów na b+r to jeden z celów strategicznych rządu.

d26eaiy
d26eaiy

"Zwiększenie nakładów na badania i rozwój w Polsce jest jednym z celów strategicznych rządu RP. W tym kontekście kluczowe znaczenie będzie miało zarówno zwiększenie nakładów publicznych na badania i rozwój, ale także bardziej efektywne stymulowanie wzrostu nakładów prywatnych na ten cel" - podkreślił wiceminister odpowiadając na pytania posłów.

Przypomniał o powołaniu Rady ds. Innowacyjności, w której skład wchodzą przedstawiciele resortów rozwoju, finansów, kultury i dziedzictwa narodowego, nauki i szkolnictwa wyższego, zdrowia, edukacji, cyfryzacji oraz skarbu.

"Gremium to inicjuje działania oraz proponuje rozwiązania, które pozwolą aktywnie wspierać przedsiębiorców w poszukiwaniu zarówno nowych produktów i procesów oraz angażować polski kapitał, a w konsekwencji przyczyniać się do tworzenia przewag konkurencyjnych naszej gospodarki" - zaznaczył Hamryszczak.

Wymienił też przemodelowanie zamówień publicznych oraz tzw. Krajowe Inteligentne Specjalizacje określone na najbliższą perspektywę, czyli priorytety gospodarcze w obszarze badań, rozwoju i innowacji.

d26eaiy

"Ponadto w ostatnim czasie uruchomiono większość działań przewidzianych w Programie Operacyjnym Inteligentny rozwój na lata 2014-2020. Również zwiększyliśmy prognozę wydatkowania, która była na poszczególne lata łącznie z rokiem 2016, co stanowi realne wsparcie przedsiębiorców w działalności badawczo-rozwojowej" - powiedział Hamryszczak.

Wymienił najważniejsze instrumenty programu: działania finansujące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa, sektorowe programy badawczo-rozwojowe, instrumenty wsparcia z wykorzystaniem inwestycji funduszy venture capital, tworzenie lub rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej, zwłaszcza wyposażenie centrów badawczo-rozwojowych.

Ponadto jest to: wsparcie wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych przez mikro, małe przedsiębiorstwa, dofinansowanie kosztów proinnowacyjnych usług świadczonych przy tej okazji przez instytucje otoczenia biznesu, jak również finansowanie kosztów ochrony własności przemysłowej.

"Jeszcze w tym roku uruchomimy również specjalny kredyt na innowacje technologiczne, jak również fundusz gwarancyjny, dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw" - zapowiedział wiceminister.

d26eaiy

"Także szeroka paleta działań jeszcze w tym roku jest do uruchomienia. Planujemy uruchomienie 23 konkursów w ramach 15 instrumentów Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, tym samym zostaną ogłoszone konkursy w ramach tak naprawdę wszystkich działań tego programu, które zostały planowane do ogłoszenia" - dodał.

Kredytem technologicznym można sfinansować inwestycję polegającą na wdrożeniu nowej technologii w postaci prawa własności przemysłowej, wyników badań przemysłowych, wyników prac rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Technologia ma umożliwiać wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług w stosunku do dotychczas wytwarzanych w Polsce.

Kredyt na innowacje technologiczne to część unijnego programu "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020.

d26eaiy

W nowej perspektywie unijnej mają być premiowane wspólne projekty biznesu i nauki. Budżet "Inteligentnego Rozwoju", następcy programu "Innowacyjna Gospodarka" na lata 2007-2013, sięga ok. 8,6 mld euro z funduszy UE, czyli niemal 36 mld zł. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,85 mld euro. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,2 mld euro.

d26eaiy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26eaiy