Więcej osób skorzysta ze wsparcia w nabywaniu własnego mieszkania
Sejm przyjął w piątek senacką poprawkę do
znowelizowanej ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu
własnego mieszkania. Po wejściu w życie zmienionych przepisów, ze
wsparcia skorzystają nie tylko małżeństwa, ale także osoby samotne.
21.11.2008 | aktual.: 21.11.2008 17:14
Zgodnie z poprawką, dopłaty będą mogły być stosowane, jeżeli kredyt preferencyjny został udzielony na podstawie umowy zawartej z instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów przez oboje małżonków lub osobę samotnie wychowującą m.in. przynajmniej jedno małoletnie dziecko; dziecko, bez względu na jego wiek, na które jest pobierany zasiłek pielęgnacyjny; dziecko kontynuujące naukę do ukończenia przez nie 25 roku życia. Takie m.in. osoby w znowelizowanej ustawie o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania nazywane są docelowymi kredytobiorcami.
Zmianę obowiązującej obecnie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania zaproponowali posłowie. W uzasadnieniu do poselskiego projektu zwrócono uwagę, że obowiązująca ustawa przewiduje preferencyjne kredyty mieszkaniowe, z których skorzystać mogą tylko wspólnie małżonkowie, jak też osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno małoletnie dziecko, bądź dziecko do 25 roku życia, jeśli kontynuuje naukę. Z kredytów tych nie mogą skorzystać osoby samotne lub niezamężne żyjące w niezalegalizowanym związku.
Kredyt można otrzymać na budowę lub zakup domu jednorodzinnego jeśli jego powierzchnia użytkowa nie przekracza 140 m kw. oraz na zakup lokalu mieszkalnego o powierzchni użytkowej nie większej niż 75 m kw. Do kredytów stosowane są dopłaty, które stanowią równowartość 50 proc. kwoty odsetek naliczonych od podstawy naliczenia dopłaty według stopy referencyjnej obowiązującej w dniu naliczania dopłaty.
Podstawę naliczania dopłaty stanowi pozostająca do spłaty kwota kredytu preferencyjnego - w przypadku lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza odpowiednio: 50 m kw. - dla lokalu mieszkalnego, 70m2 - dla domu jednorodzinnego. W przypadku, gdy powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego jest większa niż 70 m kw., ale nie przekracza 140 m kw., a lokal mieszkalny jest większy niż 50 m kw., lecz nie przekracza 75 m kw., dopłaty są stosowane odpowiednio do kredytów na 70 m kw. domu i 50 m kw. lokalu mieszkalnego. Pozostała część nieruchomości finansowana jest z normalnego kredytu hipotecznego.
Ograniczenia te spowodowały problemy przy uruchamianiu tych kredytów na zasadach określonych w obecnie obowiązującej ustawie. Dodatkowym utrudnieniem jest również to, że w przypadku budowy lub kupna nieruchomości mieszkaniowej powyżej progu dopłat, banki muszą udzielać faktycznie dwóch kredytów - preferencyjnego i normalnego hipotecznego.
Nowelizacja zmierza do usunięcia tych niedogodności. Zostaje rozszerzony krąg beneficjentów kredytów - będą mogły z niego skorzystać zarówno małżeństwa jak i osoby samotne. Posłowie zdecydowali, żeby kredyt preferencyjny był udzielony na całość zakupu lokalu mieszkalnego o powierzchni do 75 m kw. lub domu jednorodzinnego o powierzchni do 140 m kw. Likwiduje to problemy związane z oddzielaniem powierzchni, na którą udzielany jest kredyt preferencyjny, od powierzchni nie objętej takim kredytem.
Znowelizowana ustawa zostanie przesłana prezydentowi do podpisu. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.