Trwa ładowanie...
d3dldbp

Większość cypryjskich banków będzie otwarta od wtorku (aktl.)

25.03. Nikozja (PAP/dpa) - Większość cypryjskich banków zostanie otwarta we wtorek; tylko dwa największe i najbardziej zadłużone, Laiki i Bank of Cyprus, otworzą oddziały dopiero w...

Share
d3dldbp

25.03. Nikozja (PAP/dpa) - Większość cypryjskich banków zostanie otwarta we wtorek; tylko dwa największe i najbardziej zadłużone, Laiki i Bank of Cyprus, otworzą oddziały dopiero w czwartek - podało w poniedziałek publiczne radio na Cyprze, powołując się na źródło w banku centralnym.

Po około 10-dniowej przerwie we wtorek otwarte zostaną oddziały mniejszych banków oraz trzeciego pod względem wielkości Hellenic Bank. Laiki i Bank of Cyprus wznowią działalność dwa dni później, ponieważ władze potrzebują więcej czasu na zastosowanie wobec nich środków w ramach porozumienia ratunkowego, jakie Cypr wynegocjował z UE i MFW w nocy z niedzieli na poniedziałek - podało radio CNA, powołując się na anonimowego przedstawiciela banku centralnego Cypru.

Dodatkowo wprowadzone w niedzielę ograniczenie do 100 euro wypłat z bankomatów zostanie utrzymane do czwartku.

d3dldbp

Banki zamknięto 16 marca, aby uniemożliwić ich klientom masowe opróżnianie kont w reakcji na zapowiedzi obłożenia części depozytów jednorazowym podatkiem. Od wprowadzenia takiej opłaty przez pewien czas strefa euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzależniały przyznanie Cyprowi 10 mld euro pomocy finansowej.

Dzięki porozumieniu, zawartemu w Brukseli w nocy z niedzieli na poniedziałek, Cypr pomoc tę otrzyma. W zamian rząd w Nikozji ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację. Plan przewiduje też likwidację banku Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli depozytów powyżej 100 tys. euro.

Największy bank cypryjski - Bank of Cyprus - przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę (Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i MFW). (PAP)

akl/ mc/ ana/

d3dldbp

Podziel się opinią

Share
d3dldbp
d3dldbp