Trwa ładowanie...
d2ff447

Większość członków Rady EBC gotowa do obniżenia stóp procentowych

07.12. Frankfurt (PAP/Bloomberg) - Większość członków Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego była gotowa do obniżenia benchmarkowej stopy procentowej na grudniowym...

Share
d2ff447

07.12. Frankfurt (PAP/Bloomberg) - Większość członków Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego była gotowa do obniżenia benchmarkowej stopy procentowej na grudniowym posiedzeniu i istnieje duże prawdopodobieństwo, że stopy procentowe w strefie euro zostaną obniżone na początku przyszłego roku - podała agencja Bloomberg powołując się na anonimowe źródła.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian w czwartek. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,75 proc. Stopa oprocentowania depozytów wynosi 0,0 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Rada EBC zdecydowała się utrzymać stopy procentowe bez zmian w obawie o negatywne sygnały, jakie taka decyzja mogłaby wysłać wraz z obniżeniem prognoz PKB oraz inflacji w strefie euro. Obniżka stóp procentowych będzie rozważana na styczniowym posiedzeniu Rady EBC - napisał Bloomberg.

d2ff447

Na konferencji prasowej po czwartkowym posiedzeniu prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi przyznał, że Rada EBC poważnie rozważała w czwartek obniżkę stóp procentowych.

Gospodarka strefy euro skurczy się w 2012 r. o 0,5 proc. wynika z najnowszej prognozy EBC opublikowanej w środę. Wcześniejsza prognoza EBC mówiła o spadku PKB w strefie euro o 0,4 proc. w tym roku. W 2013 roku spadek PKB w strefie euro wyniesie w ocenie EBC 0,3 proc. Wcześniej EBC zakładał wzrost o 0,5 proc. w 2013 roku.

EBC oczekuje, że inflacja w strefie euro w 2013 wyniesie 1,6 proc. Wcześniej EBC mówił o inflacji na poziomie 1,9 proc. w przyszłym roku. W 2014 r. inflacja w strefie euro wyniesie 1,4 proc. - ocenia EBC.(PAP)

wst/ osz/

d2ff447

Podziel się opinią

Share
d2ff447
d2ff447